Wiadomości z Pyskowic

Rolety okienne - podpowiadamy jakie wybrać

  • Dodano: 2020-09-08 08:00, aktualizacja: 2020-09-11 12:18

Rolety okienne to stylowa alternatywa dla zasłon. Sprawdzają się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale też tych urządzonych tradycyjnie. Zobacz, jak wśród różnych rodzajów rolet wybrać te najodpowiedniejsze.

Rolety klasyczne w kasecie

Minimalistyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w niedużych wnętrzach i tych urządzonych po spartańsku. Rolkę z roletą montuje się do framugi skrzydła okiennego i maskuje ją kasetą. Dzięki temu rolety po zwinięciu są całkowicie niewidoczne. Jeśli w domu są okna uchylne, warto rozważyć zamontowanie prowadnic wzdłuż boków okien. Wówczas roleta nie odstaje od szyby, nawet jeśli ustawimy okno w pozycji uchylnej.

Klasycznych rolet nie można zdjąć do prania, trzeba je czyścić na oknie. Warto robić to regularnie, by nie dopuścić do powstania trwałych zabrudzeń.

Roletę z prowadnicami można powiesić na oknie dachowym.

Rolety dzień noc

Hit ostatnich lat. Rolety dzień noc to dwie warstwy tkaniny składającej się z przezroczystych i kolorowych pasów. W zależności od tego, jak ustawimy pasy względem siebie, roleta będzie wpuszczała do środka promienie słoneczne lub nie. Jeśli chcemy odsłonić całe okno, możemy podciągnąć roletę do góry i nawinąć na rolkę. Rolety dzień noc montuje się podobnie jak rolety klasyczne, ale nie montuje się do nich prowadnic.

Rolety dzień noc dobrze sprawdzają się w surowych wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych. Jeśli zdecydujemy się na takie rolety, możemy zrezygnować z firanek.

Nie poleca się zdejmowania rolet dzień noc do prania.

Rolety plisowane

Rolety plisowane, albo inaczej: plisy okienne, to bardzo praktyczna i estetyczna przesłona okna. Zrobione są z plisowanej tkaniny, trochę przypominają harmonijkę. Montuje się je przy szybach okiennych, podobnie jak klasyczne, jednak to zupełnie inny rodzaj rolet.

Plisy okienne jako jedyne dają możliwość przesłonięcia dowolnej części okna. Można nimi sterować nie tylko od góry, ale też od dołu. Ciekawostką jest możliwość przesłonięcia środkowej części okna i pozostawienie odsłoniętych fragmentów szyby na górze i na dole.

Rolety plisowane można zdjąć z okna i uprać.

Rolety plisowane można dopasować niemal do każdego typu wnętrza, może z wyjątkiem glamour. Nadają się na okna dachowe.

Rolety rzymskie

Bardzo stylowe i dekoracyjne rolety, które sprawdzą się we wnętrzach w stylu mieszczańskim, glamour, retro, angielskim, a nawet rustykalnym. Nie będzie przesadą powieszenie ich w salonie w stylu boho.

Rolety rzymskie są szyte z tkanin zasłonowych, więc wybór jest naprawdę ogromny. To typ rolety, który zasłania nie tylko okno, ale też wnękę okienną. Te rolety są widoczne nawet po zwinięciu ich do góry – układają się nad oknem w stylowy zwój materiału. W razie potrzeby można je zdemontować i uprać.

Rolety wolnowiszące

Rolety wolnowiszące to połączenie rolet rzymskich i klasycznych. Rolkę z roletą montuje się do ściany lub sufitu nad wnęką okienną. Taka roleta ma zasłonić całe okno i wnękę, podobnie jak rzymska, ale uszyta jest z jednego kawałka materiału, jak roleta klasyczna. Nie jest zresztą aż tak dekoracyjna, dlatego lepiej sprawdzi się we wnętrzach urządzonych z nieco mniejszym przepychem.

Tej rolety nie zdejmiemy z okna do prania.

Duży wybór różnorodnych rolet można znaleźć w sklepie renomowanego producenta firmy Karnix: https://www.karnix.pl/rolety-marki-karnix-galeria-produktow.htm.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.