Wiadomości z Pyskowic

Robótki ręczne bez użycia drutów i szydełka - ciekawe techniki i materiały

  • Dodano: 2020-04-29 09:15

Robótki ręczne to niezwykle odprężające hobby, pozwalające stworzyć samodzielnie coś wyjątkowego. Dają sporo satysfakcji, lecz wciąż wiele osób nie jest do nich przekonanych, obawiając się, że posługiwanie się drutami czy szydełkiem jest zbyt trudne. Na szczęście nie wszystkie robótki ręczne wymagają użycia narzędzi. Do części prac wystarczą dłonie i odpowiednie włóczki czy kordonek. Poznaj pomysłowe techniki i materiały pozwalające tworzyć niebanalne robótki bez użycia drutów i szydełka.

Włóczka Puffy

Włóczka Puffy to fantazyjna włóczka przeznaczona do pracy rękoma. Składa się z grubych pętelek. Jest miękka i delikatna, a przy tym idealna dla wszystkich, którzy nie mają ochoty sięgać po druty. Włóczka Puffy została wykonana z mikrofibry. Jest bardzo miła w dotyku. Mogą pracować z nią nawet dzieci. Nadaje się na szale, kocyki i zabawki. To również idealny materiał na wyroby dziecięce. Techniki pracy z włóczką zakładają jej odpowiednie zaplatanie. W internecie nie brakuje ciekawych wzorów. Gdzie można ją kupić? Najlepiej odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep z włóczkami. Jaka jest cena za motek? Jeśli trafimy do sprzedawcy oferującego tanie włóczki, zapłacimy około 13 złotych za 100 g.

Makrama

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków. Nie używa się do niej igieł, drutów ani szydełka. Słowo makrama wywodzi się z języka arabskiego i oznacza „ozdobę wiązaną”. Do wyrobu przedmiotów tą techniką wykorzystuje się rozmaite nici, najczęściej bawełniane. Mogą to być między innymi kordonek Stokrotka czy kordonek Maxi. Współcześnie makrama zagościła we wnętrzach i naszych szafach. Wystarczy poświęcić trochę czasu, by stworzyć ze sznurka delikatne i efektowne przedmioty. Techniką można wykonać torby, bransoletki, naszyjniki, plecaki, kwietniki, łapacze snów czy makaty ścienne.

Gdzie kupić kordonek Maxi lub kordonek Stokrotka do makramy? Odwiedzając bogato zaopatrzony sklep internetowy z włóczkami. Można też wybrać stacjonarny punkt sprzedaży. Adresy dobrych sklepów z włóczkami i akcesoriami do szydełkowania znajdziesz na stronie https://centrumwloczek.pl.

Włóczka z T-shirtów

Fantastyczną propozycją dla wszystkich, którzy nie są przekonani do robienia na drutach czy szydełku, ale chcieliby własnoręcznie wykonać coś wyjątkowego, jest dzierganie palcami przy pomocy włóczki z T-shirtów. Taki motek można przygotować samodzielnie. Chociaż w sklepach znajdziemy tanie włóczki typy spaghetti, z powodzeniem uda się wykonać własne materiały do robótek. Trzeba przygotować bawełnianą koszulkę w wybranym kolorze bez szwów po bokach. Odcina się dolną część ubrania ze szwem. Obraca się koszulkę bokiem i odcina po kolei paski o wybranej grubości. Gdy dociera się nożyczkami do górnej granicy koszulki, zostawia się 2-3 cm nieodcięte.

Pierwsze cięcie wykonuje się pod skosem pierwszego z odciętych pasków, poprzez 2-3 cm fragment. Kolejne odcina się również pod kątem. Ma powstać jeden długi sznur. Następnie chwyta się powstały sznurek w ręce i rozciąga kawałek po kawałku, by rozciągnąć i zrolować bawełnę. W ten sposób powstaje włóczka z koszulki. Można wykonać z niej m.in. dywan, komin albo podkładki na stół.

Robótki ręczne nie muszą wymagać użycia drutów czy szydełka. Część z nich stworzymy swoimi palcami i z wykorzystaniem odpowiednich materiałów jak włóczka Puffy, kordonek Stokrotka czy włóczka z koszulki. Potrzebne przybory można znaleźć, odwiedzając sklep internetowy z włóczkami albo wykorzystując niepotrzebne przedmioty ze swojej szafy. W internecie dostępne są z kolei rozmaite wzory wykorzystujące technikę makramy i inne pomysłowe sposoby na kreatywną zabawę, na przykład proste robótki dla dzieci i początkujących.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.