Wiadomości z Pyskowic

Kiedy warto pomyśleć o konsolidacji kredytów?

  • Dodano: 2016-10-12 11:00

Kolejny kredyt na spłatę innych kredytów? Jest to możliwe w przypadku konsolidacji kredytów. Jak to działa? Jeśli posiadamy kilka zobowiązań w różnych bankach, możemy przenieść spłacane kredyty do jednego banku i regulować nasze długi za pomocą jednej raty. Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Wszystko zależy od naszej sytuacji osobiste.

Wiele osób boryka się z problemem terminowej spłaty kredytów. Dzieje się tak, że posiadamy kilka zobowiązań w różnych bankach, a płatność raty ma miejsce w różne dni. Pewnym rozwiązaniem może okazać się konsolidacja kredytów i przeniesienie zobowiązań finansowych do jednego banku. W takim przypadku, tak naprawdę zaciągamy kredyt konsolidacyjny na spłatę inne kredytów.

Konsolidacją kredytów mogą zostać objęte różne rodzaje kredytów. Kredyt konsolidacyjny można otrzymać na spłatę: kredytów gotówkowych, kredytu samochodowego, kredytu hipotecznego, linii kredytowej, debetu na koncie czy też zadłużenia na karcie kredytowej.

W zależności o charakteru konsolidowanych zobowiązań bank ustali warunki kredytowania. Zadłużenie o wyższe wartości będzie wymagać zabezpieczenia w postaci hipoteki. Jeśli konsolidujemy niewielkie kredyty i niskiej wartości bank zrezygnuje z zabezpieczenie albo będzie wymagał tylko podżyrowania kredytu przez osobę trzecią.

Warunki kredytowania

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie długoterminowe, które jest rozkładane na wiele rat. Z jednej strony ułatwia to spłatę pozostałych kredytów. Z drugiej strony rosną koszty kredytowania. Posiadane zobowiązania zostają przeniesione do jednego banku. Od tej pory obowiązuje jedna rata kredytu. Dzień płatności raty możemy bardzo często wybrać sami. Banki w ramach kredytu konsolidacyjnego oferują dodatkowe środki na dowolny cel.

Koszty kredytu konsolidacyjnego mają podobny charakter jak w przypadku innych kredytów bankowych. Bank ustala oprocentowanie kredytu na podstawie stawek WIBOR i własnej marży. Od kredytu obowiązuje początkowa prowizja. Każda czynność związana z kredytem wiąże się z opłatami (np. zmiana daty płatności raty). Najszybszym sprawdzeniem kosztów kredytowania jest porównanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania w skrócie RRSO.

Konsolidacja kredytów jest dobrym rozwiązaniem, jednak nie dla wszystkich. Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego warto zrobić rachunek zysków i strat oraz sprawdzić serwis OszczednosciOnline. Być może okażą się, że konsolidacja to jedyne wyjście.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.