Wiadomości z Pyskowic

Wysokie mandaty nie odstraszają przed nietrzeźwą jazdą

  • Dodano: 2024-05-10 08:45, aktualizacja: 2024-05-10 14:48

Za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu kierowcy mogą trafić do więzienia oraz stracić swoje samochody. Utrata prawa jazdy, a w niektórych przypadkach także utrata pracy oraz nałożone wysokie grzywny, nie zniechęcają wszystkich do podejmowania ryzyka. Policja walczy z nietrzeźwością na drogach. Wiele zatrzymań wynika z informacji dostarczanych przez innych użytkowników dróg. 

Skutki nietrzeźwej jazdy 

8 maja w środę, policja  zatrzymała 5 nietrzeźwych kierowców.  Rowerzyści zostaną ukarani surowymi mandatami w wysokości 2500 złotych, natomiast kierowcy stracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów i staną przed sądem.

• W Przyszowicach na ulicy Gliwickiej zatrzymano 35-letniego mężczyznę kierującego osobowym fordem.  Badanie wykazało w jego organizmie 0,6 promila alkoholu.
• W Toszku na ulicy Ludowej zatrzymano kompletnie pijanego 58-latka, który przemieszczał się rowerem. Badania wykazały ponad 3 promile alkoholu we krwi.
• W Gliwicach na ulicy Knurowskiej zatrzymano 60-latka, który jechał "wężykiem" na rowerze. Badanie wykazało około 1,5 promila alkoholu w jego organizmie.
• W Gliwicach na ulicy Toszeckiej zatrzymano seata do kontroli. Kierowca, mimo stanu nietrzeźwości, która wykazała 1,3 promila, kierowca usiadł za kierownicą.  • W Rudzińcu na ulicy Pławniowickiej pewien 61-latek kierował rowerem mając ponad 0,4 promila alkoholu w organizmie – co jest wykroczeniem karalnym mandatem w wysokości 1000 złotych.

Policja przypomina:
Od 1 października 2023 roku prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi karą pozbawienia wolności do trzech lat. Od 14 marca sąd może także orzec przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.
Konfiskata pojazdu jest możliwa wobec osób, które zostały skazane za popełnienie przestępstwa polegającego na:

    • sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa lub wywołaniu katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającej życiu bądź zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, także w stanie nieumyślności,

  • naruszeniu, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowaniu nieumyślnie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała w postaci tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu – znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, a także, gdy zbiegli z miejsca zdarzenia, bądź spożywali alkohol czy zażywali środek odurzający po popełnieniu tych czynów, a przed poddaniem ich przez uprawniony organ badaniu.


Jeżeli zawartość alkoholu we krwi sprawcy przekraczała 1,5 promila, orzeczenie konfiskaty pojazdu jest obowiązkowe. W innym przypadku sąd może zdecydować o konfiskacie.


Źródło: KMP Gliwice/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również