Wiadomości z Pyskowic

Uwaga! W piątek sprawy dowodowe tylko do południa

  • Dodano: 2021-11-04 10:45

Już w przyszłym tygodniu nastąpi wdrożenie nowych dowodów osobistych. Aby wszystko poszło sprawnie, konieczne jest dostosowanie urzędowych systemów. 5 listopada, w piątek, w pyskowickim urzędzie miasta, podobnie jak we wszystkich innych w całej Polsce, przyjmowanie wniosków o dowody osobiste i wydawanie dokumentów zakończy się o godz. 12.00.

Nowe dowody osobiste

Od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać w urzędach wnioski o nowe dowody osobiste. Odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone dzień wcześniej – w niedzielę 7 listopada.

Prace nad wdrożeniem zaczną się jednak już w piątek 5 listopada. Dokładnie w samo południe tego dnia zacznie się przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Od tego czasu do zamknięcia urzędów nie będzie także możliwości załatwienia innych spraw związanych z dowodami osobistymi - odbioru gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.

Nowe elementy dowodów osobistych

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce od 7 listopada dowodów osobistych.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

Przypominamy – w związku ze wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Można to załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie. Od niedzieli 7 listopada będzie można składać wnioski online, ale tylko dla dzieci do 12. roku życia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również