Wiadomości z Pyskowic

Telefon z banku? Uważaj to może być oszust

  • Dodano: 2024-04-26 10:45

Co zrobisz gdy zadzwoni telefon, odbierzesz i usłyszysz, że ktoś Tobie najbliższy zabił kogoś na przejściu dla pieszych? Jak zareagujesz gdy dowiesz się, że ktoś przejął twoje konto bankowe i właśnie zaciąga kredyt na twoje nazwisko? Zastanów się! Każdy myśli, że nie da się nabrać.

Jak się zachować?

Takie i podobne szokujące połączenia odbierane są przez mieszkańców powiatu! Taki telefon możesz odebrać i ty, w najmniej spodziewanym momencie! Co zrobisz? Jak się zachowasz?

Zebrane doświadczenie, liczne zeznania pokrzywdzonych świadczą, że na taki szok nie ma odpornych! Emocje pojawiają się natychmiast, a one nigdy nie są dobrym doradcą. Nabierają się ludzie różnych zawodów, o różnym statusie społecznym! Przypadki, które opisujemy, mogą stanowić kanwę, na której przygotujesz siebie i swoich najbliższych na „ogłuszającą emocjonalnie” informację.

Myślała, że to pracownik banku...

Przykład 23-latki. Gliwiczanka odebrała połączenie, usłyszała "automatyczną sekretarkę" systemu bankowego. Rozłączyła się. Potem nastąpiła kaskada kolejnych połączeń. Jedno z nich odebrała. Kolejny automat cyfrowym głosem informował o próbie pobrania kredytu z jej konta. Po chwili nastąpiło połączenie i pojawił się męski głos "pracownika", potem kolejny. Misterna oszukańcza intryga trwała. Młoda kobieta próbowała weryfikować rozmówców. Sprawdzała w trakcie rozmowy czy pracownik o takim nazwisku pracuje w tym konkretnym banku. Przesyłano SMS potwierdzające dane. Internet potwierdzał, że pracownik o takim nazwisku tam pracuje. Nakłoniona do zabezpieczenia swoich pieniędzy na stworzonym koncie technicznym  - dokonuje przelewu, podaje kody BLIK. Traci prawie 30 tysięcy złotych!

Każdy, niezależnie od wieku, doświadczenia i wykształcenia da się nabrać, jeśli nie zostanie ostrzeżony i sam siebie nie przygotuje na "szokujący telefon"!

Apel mundurowych

Policjanci apelują o zachowanie rozwagi i ostrożności w przypadku otrzymania tego typu telefonów. Pamiętajmy, że oszuści tak manipulują rozmową, aby wzbudzić zagrożenie i uzyskać jak najwięcej informacji. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie, najlepiej się rozłączyć i samodzielnie nawiązać kontakt z bankiem lub udać się tam osobiście, aby zweryfikować przekazywane nam informacje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również