Wiadomości z Pyskowic

Sprawdźcie, kiedy należy przestawić zegarki z czasu zimowego na letni!

  • Dodano: 2021-03-22 12:30

Czas zimowy na letni w Polsce jest zmieniany nieprzerwanie od 1983 r. W 2019 roku Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Na ten moment zmiana czasu wciąż obowiązuje. Sprawdź kiedy musisz przestawić zegarek!

W tym roku jesteśmy zmuszeni do ponownej zmiany czasu. Kiedy więc powinniśmy przestawić zegarki? Zmiana czasu z zimowego na letni w 2021 r. przypada na noc z 27 na 28 marca 2021. O godz. 2:00 należy przestawić wskazówki zegara na 3:00.

Ciekawostki

  • Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie.
  • W Azji zegarki przestawiają mieszkańcy Izraela, Syrii i Iranu, natomiast Japonia, Chiny i Indie odrzucają takie rozróżnienie. W Afryce czas zmieniają Marokańczycy i Libijczycy. Ameryka Południowa uznaje podział czasu na letni i zimowy jedynie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Paragwaju.
  • W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej.
  • Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.
  • Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października.
     

Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?

Wprowadzenie zmiany czasu miało pomóc w efektywniejszym wykorzystywaniu światła słonecznego i oszczędności energii. Z czasem ten argument stracił znaczenie.

Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Na początku marca 2019 roku w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiłaby w marcu 2021 r. Temat ucichł prawdopodobnie z powodu pandemii koronawirusa i do teraz nie był kontynuowany. Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy tego projektu i na ten moment w Polsce wciąż obowiązuje zmiana czasu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również