Wiadomości z Pyskowic

Sprawdźcie, kiedy należy przestawić zegarki z czasu zimowego na letni

  • Dodano: 2019-03-29 11:45, aktualizacja: 2019-03-30 10:07

Czas zimowy na letni w Polsce jest zmieniany nieprzerwanie od 1983 r. Jednak kilka dni temu Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Koniec zmiany czasu nastąpi w 2021 roku!

W tym roku będziemy jednak zmuszeni do ponownej zmiany czasu. Kiedy więc powinniśmy przestawić zegarki? Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 r. przypada na noc z 30 na 31 marca 2019. O godz. 2:00 należy przestawić wskazówki zegara na 3:00.

Ciekawostki

  • Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie.
  • W Azji zegarki przestawiają mieszkańcy Izraela, Syrii i Iranu, natomiast Japonia, Chiny i Indie odrzucają takie rozróżnienie. W Afryce czas zmieniają Marokańczycy i Libijczycy. Ameryka Południowa uznaje podział czasu na letni i zimowy jedynie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Paragwaju.
  • W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej.
  • Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.
  • Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października.

Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?

Wprowadzenie zmiany czasu miało pomóc w efektywniejszym wykorzystywaniu światła słonecznego i oszczędności energii. Z czasem ten argument stracił znaczenie.

Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Na początku marca w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r.

Polski rząd - po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - przychyla się do tego, by pozostać przy czasie letnim.

Na podjecie ostatecznej decyzji co do tego, przy którym czasie pozostać, państwa UE mają czas do marca 2020 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również