Wiadomości z Pyskowic

Śląskie samorządy mają poważne uwagi do projektu ustawy antysuszowej

  • Dodano: 2020-10-08 15:45

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy dotyczącej inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Dokument znalazł się pod lupą samorządów lokalnych z województwa śląskiego. W stanowisku Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów pojawiły się istotne zastrzeżenia, które dotyczą zwłaszcza ograniczenia wpływu samorządów na lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Wśród człnków ŚZGiP są również Pyskowice.

- Z uwagą zapoznaliśmy się z projektem niewątpliwie potrzebnej ustawy dotyczącej inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Niestety kilka zasadniczych rozwiązań oceniamy krytycznie – mówi Piotr Kuczera, Przewodniczący Związku, Prezydent Rybnika.


 W tej sprawie wypowiedział się Zarząd Związku w przyjętym 2 października stanowisku. W pierwszej jego części samorządowcy negatywnie opiniują sam sposób przygotowania projektu ustawy. Zwracają uwagę, że formułowanie przepisów związanych z tak złożonymi, długoletnimi i angażującymi wiele podmiotów przedsięwzięciami w formie specustawy, a więc w trybie nadzwyczajnym i poza obowiązującym systemem prawnym,  nie jest właściwe. Dlatego w swoim stanowisku Związek postuluje uregulowanie tych kwestii poprzez kompleksową i przemyślaną naprawę obecnego stanu prawnego.

Jeszcze więcej zastrzeżeń w stosunku do planowanych zmian


Samorządowcy odnoszą się też m.in. do przekazywania gminom i powiatom kolejnych, dodatkowych obowiązków, przy jednoczesnym braku środków finansowych na ich realizowanie. Związek zgłosił również zastrzeżenia do zmian, które wprowadzą projektowane przepisy w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a więc m.in. „specjalnego trybu uzyskiwania pozwolenia na realizację inwestycji związanych z przeciwdziałaniem skutkom suszy”.


-Takie rozwiązanie ogranicza samorządność w zakresie planowania przestrzennego i burzy dotychczasowy ład prawny w tej dziedzinie. Stawia też pod znakiem zapytania realny wpływ obywateli na tego typu inwestycje oraz ochronę ich interesów – mówi Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia, członek Zarządu Związku.

Pełna treść stanowiska tutaj.

ŚZGiP jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 141 jednostek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również