Wiadomości z Pyskowic

Pyskowice liderem euroinwestycji w podregionie gliwickim!

  • Dodano: 2023-05-02 06:30, aktualizacja: 2023-05-01 20:06

W świetle najświeższych danych Pyskowice zasługują na miano lidera w podregionie gliwickim ze względu na wykorzystanie środków unijnych na rozwój infrastruktury w przeliczeniu na mieszkańca.

Do takiego wniosku prowadzi raport podsumowujący wyniki programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego. Za świetnym wynikiem stoją konsekwentne działania naszego samorządu pod kierownictwem burmistrza Adama Wójcika.

Program ZIT stanowi część Regionalnego Programu Operacyjnego dla Śląska na lata 2014 – 2020, finansowanego z funduszy unijnych. Pyskowice potrafią z nich umiejętnie korzystać. Jeżeli wziąć pod uwagę wartość wsparcia w przeliczeniu na mieszkańca kwota 1 916,46 zł daje nam najwyższe miejsce w podregionie gliwickim (który tworzą miasta i gminy powiatu gliwickiego, tenże powiat oraz Gliwice i Zabrze). Względem tej samej miary tuż za nami są Sośnicowice (1 714,54), a następnie Gliwice (1 288,02 zł). Co więcej, wynik Pyskowic znacząco przewyższa średnią dla każdego z podregionów i całego Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.

Pyskowice wypadają również bardzo dobrze na skali pozyskanej pomocy w liczbach bezwzględnych. Z ogólnej puli środków rozdysponowanych na dzień 11 kwietnia w podregionie gliwickim o wartości blisko 540 mln zł nasze miasto pozyskało 33 055 054,17 mln zł. Taki wynik stawia Pyskowice na pierwszej pozycji wśród samorządów powiatu gliwickiego, a na trzecim uwzględniając powiaty grodzkie (Gliwice i Zabrze).

Europomoc w widoczny sposób zmienia nasze miasto

Ostatnie lata to bezprzykładny okres poprawy i rozbudowy miejskiej infrastruktury. Środki w ramach ZIT pozwoliły zrealizować większość najważniejszych inwestycji – pomogły m.in. w remoncie zabytkowego ratusza, stworzeniu Centrum Wsparcia Rodziny, budowie Centrum Przesiadkowego, termomodernizacji placówek oświatowych (trzy szkoły, trzy przedszkola i żłobek), odnowieniu Urzędu Miejskiego w Pyskowicach. Ostatnim przykładem jest rewitalizacja i adaptacja dawnego dworca kolejowego na Stację Kultury.

Umiejętność pozyskiwania finansowej pomocy jest ważną rzeczą, ale istotniejsze jest to, na co jest ona wydawana. W rękach samorządu Pyskowic została obrócona na dynamiczny rozwój miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również