Wiadomości z Pyskowic

Pyskowice kupiły 32 laptopy dla uczniów do nauki zdalnej

  • Dodano: 2020-05-29 10:30

69 tys. zł gmina Pyskowice przeznaczyła na zakup 32 sztuk laptopów dla uczniów pozbawionych dostępu do sprzętu do nauki zdalnej. Środki pochodzą z dotacji w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa z projektu „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. Komputery będą udostępniane na zasadzie wypożyczenia, a korzystać z nich będą mogli również nauczyciele.


Bezpośrednim powodem zakupu jest sytuacja w szkolnictwie spowodowana epidemią koronawirusa. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło naukę zdalną. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Projekt Ministerstwa Cyfryzacji ma zapewnić wszystkim uczniom dostęp do sprzętu, na którym można realizować podstawy programowe. Samorząd Pyskowic już wcześniej zareagował na problem we własnym zakresie, organizując wśród mieszkańców zbiórkę sprzętu dla najmłodszych.

Na zakup komputerów miasto Pyskowice uzyskało kwotę do 69 tys. zł, co w całości pokrywa koszty sprzętu. Środki pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 z Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działanie 1. 1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach”. Umowę w tej sprawie podpisali 28 kwietnia przedstawiciele miasta i Centrum Projektów Polska Cyfrowa w Warszawie.

Nowe laptopy pozostaną w dyspozycji szkół i będą wypożyczane w razie potrzeby uczniom oraz nauczycielom. Nauczanie na odległość nie jest bowiem rozwiązaniem tylko w sytuacji nadzwyczajnej, jak epidemia koronawirusa. Realizację podstaw programowych z wykorzystaniem nauki on-line coraz szerzej stosuje się w edukacji na co dzień. Atrakcyjność e-nauczania dla uczniów powoduje, że coraz częściej komputer jako narzędzie kształcenia wykorzystują w swojej pracy nauczyciele.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również