Wiadomości z Pyskowic

Oddanie do użytku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Na pacjentów czeka 35 łóżek

  • Dodano: 2022-10-20 06:30, aktualizacja: 2022-10-19 21:48

Wczoraj do Szpitala w Pyskowicach Sp. z o.o. przybyli zacni goście na uroczystość otwarcia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Nowy oddział jest świeżo po remoncie i cieszy oko pięknymi, kolorowymi wnętrzami, w których już niebawem pojawią się pierwsi pacjenci. Czeka na nich 35 łóżek. Będą mogli tutaj przebywać pacjenci nawet w ciężkich stanach, ZOL ma bowiem zabezpieczenie w tlen i inne gazy.

– Niebawem przekonamy się, jak duże będziemy mieć obłożenie w ZOL-u. Widzimy, po starzejącym się społeczeństwie, oraz po statystykach chorób w naszym szpitalu, że zapotrzebowanie na usługi opiekuńczo-lecznicze jest bardzo duże. Trafią tutaj pacjenci po ciężkich chorobach, osoby z demencją oraz innymi schorzeniami i zaburzeniami, które wymagają już nie leczenia szpitalnego, ale opieki medycznej, rehabilitacji ruchowej, terapii, wsparcia psychologicznego, logopedycznego itd. Najpóźniej na przełomie grudnia/ stycznia powinni do nas trafić pierwsi pacjenci. Obecnie czekamy na kontrakt NFZ. Pacjentów będą obowiązywać procedury, wnioski, skierowania od lekarzy itd. Usług tego typu na naszym terenie brakuje, także łóżka na pewno nie pozostaną puste – mówi Leszek Kubiak, prezes Szpitala Sp. z o.o. w Pyskowicach.

Wszyscy obecni podczas oficjalnego otwarcia ZOL wyrazili swoją radość z nowo powstającego oddziału, który z pewnością wypełni lukę na rynku usług medycznych w północnej części naszego powiatu. Pyskowicki ZOL zwiedzili m.in.: Jarosław Gonciarz, poseł na Sejm RP, Waldemar Dombek starosta gliwicki, Adam Wojtowicz, wicestarosta gliwicki, Maria Owczarzak-Siejko, skarbnik Powiatu Gliwickiego, Andrzej Kurek, przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego wraz z radnymi Rady Powiatu Gliwickiego w osobach: Krystyny Urbańskiej, przewodniczącej Komisji Zdrowia i Rodziny, Anny Smyl, Jacka Awramienki, Józefa Kruczka i Andrzeja Frejny, nie zabrakło także przedstawiciela miasta Pyskowice, które reprezentował Piotr Magda, zastępca burmistrza. Byli też przedstawiciele Rady Nadzorczej Szpitala Sp. z o.o. w Pyskowicach, Starostwa Powiatowego w Gliwicach czy firmy Clivencold Sp. z o.o. z Łazisk, wykonawcy remontu i modernizacji szpitalnych pomieszczeń na ZOL, a także pracownicy szpitala.

– Ogromnie się cieszę, że udało nam się zrealizować to zadanie, bo potrzeba utworzenia ZOL w naszym regionie była duża. Zdrowie i opieka medyczna, a także opieka nad seniorami to priorytet w naszych działaniach. Jako samorząd mamy na naszym terenie dwa szpitale, w obu tych placówkach sytuacja nie jest łatwa. Wprawdzie bardzo dużo inwestujemy w obu szpitalach, wyposażamy placówki w nowy, naprawdę nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt medyczny, to wciąż brakuje środków na bieżącą działalność szpitali. I jest to tendencja ogólnokrajowa. Dlatego robimy wszystko, aby utrzymać jak najwyższy standard usług szpitalnych, wychodzimy z ofertą usług opiekuńczo-leczniczych w nowo powstałym ZOL-u w pyskowickim szpitalu – dodał Waldemar Dombek, starosta gliwicki.

Jaki był koszt inwestycji?

Zadanie "Utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Pyskowicach" uzyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wniosek o dofinansowanie złożono we wrześniu 2020 r. Całkowity koszt zadania oszacowano na poziomie 2 500 590,00 zł (w tym roboty budowlane 2 420 000,01 zł), który w całości pokryto ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Będący przedmiotem zadania Zakład Opiekuńczo-Leczniczy powstał w Szpitalu w Pyskowicach - na I piętrze budynku starego szpitala oraz na wysokim parterze nowego budynku. Znajdzie się tu miejsce dla 35 pacjentów. Celem zadania jest poprawa opieki na starzejącym się społeczeństwem i dostępu do opieki zdrowotnej, ograniczenie kosztów oddziału wewnętrznego pyskowickiego szpitala.

Umowę z firmą Clivencold Sp. z o.o. z Łazisk - wykonawcą robót budowlanych podpisano 11 lutego 2022 r. Zakładała ona, iż roboty potrwają 270 dni od tej daty, czyli do 8 listopada 2022 r. Wykonawca zakończył jednak prace znacząco przed terminem, bo już 9 września br., po czym przystąpiono do uzgodnień umożliwiających przeprowadzenie odbioru (uzgodnienia ze Strażą Pożarną i Sanepidem). Ostateczny odbiór inwestycji nastąpił 12 października 2022 r., a już tydzień później oficjalnie otwarto pyskowicki ZOL. Inwestycja prowadzona była przez Wydział Inwestycji, Funduszy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

Obecni na spotkaniu goście mieli okazję zobaczyć również nowy sprzęt medyczny, który dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków budżetu państwa, a także środków własnych powiatu w ostatnich tygodniach trafił do Szpitala w Pyskowicach. Są to m. in. nowoczesny tomograf komputerowy, mammograf i ultrasonograf.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również