Pyskowice - portal miejski Pyskowice.com.pl

Wiadomości z Pyskowic

Microcar, czyli minisamochód. Kto może go prowadzić?

 • Dodano: 2018-06-05 08:45, aktualizacja: 2018-06-05 13:31

Podczas kontroli drogowych policjanci spotykają się z sytuacjami, w których kierowcy, utraciwszy prawo jazdy z uwagi na orzeczenie lekarskie lub sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, kierują mikrosamochodami, traktując je jako rozwiązanie problemu. Poniżej informacje o stanie prawnym w tym zakresie. Czy nie posiadając prawa jazdy, można kierować microcarem? Spróbujemy udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest microcar. W praktyce to mały pojazd silnikowy, przypominający normalny samochód, z silnikiem niewielkiej mocy, którego homologacja wypełnia ustawowe kryteria, kwalifikujące go do tej samej grupy, w której znajduje się motorower. Jak się jednak okazuje, panuje mylne przeświadczenie, że do prowadzenia tych małych aut nie potrzeba uprawnień.

Co jakiś czas gliwicka policja odnotowuje sytuacje, w których kierowcy mikropojazdów prowadzą bezprawnie. Przyczyna tkwi najczęściej w niewiedzy lub nieprecyzyjnych, a nawet mylnych informacjach zamieszczanych w internecie.

19 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 z późn. zm.), która zmieniła ustawę Prawo o ruchu drogowym. Pojawiła się kategoria praw jazdy AM.

Kategoria AM uprawnia do kierowania:

 • motorowerem – pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h,
 • czterokołowcem lekkim (quadem i mikrosamochodem), którego parametry precyzuje europejska kategoria L6e: masa własna do 350 kg, napęd silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 (może być też elektryczny o mocy do 4 kW (5,4 KM), rozwijający prędkość maksymalną do 45 km/h.

Na mocy ustawy (art. 133 ust. 3), osoby, które w chwili wejścia jej w życie (19.01.2013 r.), miały ukończone 18 lat, zachowują prawo do kierowania tylko motorowerem, bez żadnych dodatkowych dokumentów stwierdzających do tego prawo.

Przepis nie dotyczy czterokołowców (w tym i microcarów). Z przytoczonego przepisu wynika, że w przypadku pojazdów mikro i quadów, czyli tzw. czterokołowców lekkich, których masa własna nie przekracza 350 kg i nie rozwijają one prędkości większej niż 45 km/h, wymagane jest jednak prawo jazdy kategorii AM.

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy spełnić następujące warunki:

 • mieć ukończone 14 lat (zgoda rodziców),
 • uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów grupy AM,
 • odbyć szkolenie w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych,
 • zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.

Nie jest możliwe, aby osoby pełnoletnie mogły kierować pojazdami czterokołowymi lekkimi, jeśli nie mają żadnego prawa jazdy i nie posiadały karty motorowerowej przed 19 stycznia 2013 r.

Inspiracją do napisania tego komunikatu była dzisiejsza sytuacja z jednej z gliwickich ulic. Patrol zatrzymał do kontroli mały samochód. Jego kierowca oświadczył, że przesiadł się na ten pojazd, gdyż, z przyczyn zdrowotnych, cofnięto mu prawo jazdy kategorii B.

Przestrzegamy, że sytuacja prawna osoby, która spowoduje kolizję czy wypadek, a nie posiada wymaganych prawem uprawnień, może się bardzo skomplikować. Takie zdarzenie potrafi przysporzyć wielu problemów, przede wszystkim finansowych, związanych z kwestią pokrycia kosztów strat i odszkodowań. Ubezpieczenie OC zabezpiecza sprawcę, który jest, co oczywiste, trzeźwy, ale musi też posiadać stosowne uprawnienia do kierowania pojazdem.

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • Jerzy Hajbowicz

  Pytanie komentarz. Mam dużo lat Mam starą kartę motorowerów czy mogę prowadzić mały samochodzik

 • Karolina

  A co z wyPadkami i ubezpieczalnia mi?

 • smiechu warte

  przedewszystkim najwazniejsza zecz INTERPRETACJA PRZEPISOW.jak ktos jest glupi to niech placi mandat nie dac sie nabrac Karta motorowerowa teraz jest to AM ma parametry a czterokolowce lekkie mieszcza sie w tych parametrach teraz i przed nowelizacja .Oczywiscie jezeli w trakcie kontroli okaze sie ze delikwent ma sadownie zabrame uprawnienia to juz jest zupelnie inna bajka , zgodnie z przepisami konczysz przed 2013r 18 lat to w wieku 30 nikt ci nie wyda AM bo one wazne bylo do 18 roku zycia , proste jak budowa cepa.kolezanka jezdxi takim mikrocarem miala mnostwo kontroli i co i nic jej nie zrobili nie dalo sobie bredni wcisnac i tyle ,kazala kierowac wniosek do sadu i co i nic .straszenie ludzi. a jak mi udowodnia ze nie mialem nigdy takiej karty motorowerowej skoro [...]likatu takiej karty nie chciano mi wydac ,bo to bylo 20 lat temu i tych dokumentow w archiwach nie ma wiec niech mi udowodnia ze nie mialem jej nigdy.proste

 • Tom

  Ale ty jesteś ....

 • rererere

  pytanie; to jak tojest z tym microautem trzeba miec prawo jazdy czy nie

 • cvc

  kategoria AM musowa nie to konsekwencje karne

 • jk

  Jeśli przed ustawą z 2013 roku posiadało się kartę motorowerową to trzeba ją wymienić na prawo jazdy kat AM. W przypadku nie posiadania tej karty należy zdać egzamin na tą kategorię .Jazda na dowód osobisty jest tylko możliwa motorowerem o ile przed 19-01-2013 roku osoba miała ukończone 18 lat.Po tym okresie jest wymagane AM.Zaznaczę jeszcze o czym się mało mówi że pojazd czterokołowy lekki nie może mieć większej pojemności silnika niż 50 cm3 a takie pojazdy to rzadkość

 • Anka

  Moim zdaniem to wszystko jest chore. Dlaczego ktoś może prowadzić małe jakby nie było auto bez prawa jazdy a jak ktoś ma mercedesa to musi je mieć? Przecież obaj kierowcy tak samo korzystają z Ruchu drogowego. Biorąc pod uwagę że kierowca mercedesa jest przeszkolony to aixima już nie musi i nie musi mieć też pojęcia o przepisach drogowych. Przeciez to jest zagrożenie dla innych kierowców. Albo wszyscy powinni mieć uprawnienia albo całkowicie znieść prawo jazdy bo moim zdaniem przy takim obrocie sprawy jest niepotrzebne

 • pele

  czytanie ze zrozumieniem... kierowco mercedesa

 • Bartosz

  Przeciez napisali ze trzeba miec prawojazdy kategorii AM

 • Brednek

  Ja też byłem wymienić kartę motorowerowa powiedzieli ze z 1986 roku nie wymienia co mam zrobic

 • ando

  W tym kraju aż się brzydnie Adi całkowicie się z tobą zgadzam, to tak jakby mieć kategorię B i można było mi prowadzić Opla ale już mercedesem NIE bo tak ktoś sobie ubzdurał. Ale jaja w głowie się to nie mieści, Polak potrafi!!!!!!

 • Smerf

  To jest proste. Skuter jest rejestrowany jako motorower a micro car jako czterokołowiec lekki dlatego trzeba miec kategorię AM lub inną.

 • jk

  Skuter to typ nadwozia jak enduro,chopper czy np. cruiser a największa jego pojemność to 800 cm3 więc w tym przypadku zalicza się do motocykli (kat A)

 • smerf

  Skuter jest rejestrowany jako motorower a micro car jako czterokołowiec lekki i dlatego nim nie możemy jeździć na dowód osobisty.

 • Piotr 51

  a co z osobami DOROSŁYMI które jednak mają tzw KARTĘ MOTOROWEROWĄ ? W wydziale komunikacji nie chcą wynieniac na prawo jazdy AM ..Kto mi na to pytanie odpowie ? z góry Dziękuję

 • Alexander

  Od 2013 karta motorowerowa jest nie używalna ale jeżeli Pan miał 18 przed 2012 to pan moze prowadzić na dowodzie ale jeżeli nie to czeba mieć kartę AM albo kat. B albo kat. C

 • Adi

  Ależ można wymienić kartę motorowerową na prawko AM, jeśli się nie ma innej kategorii prawa jazdy. Widocznie pana starostwo niedouczone

 • Aga

  Wszystko jest fajnie ale powiny osoby 1986 roku starsze osoby są ludzie ostrożnie by mogły jechać bez uprawnienia to chodzi tak samo powoli jak motorek

 • jk

  Powiedzmy żeby mogły ale jeszcze ktoś musi zweryfikować umiejętność jazdy i znajomość przepisów .

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.