Pyskowice - portal miejski Pyskowice.com.pl

Wiadomości z Pyskowic

Microcar, czyli minisamochód. Kto może go prowadzić?

 • Dodano: 2018-06-05 08:45, aktualizacja: 2018-06-05 13:31

Podczas kontroli drogowych policjanci spotykają się z sytuacjami, w których kierowcy, utraciwszy prawo jazdy z uwagi na orzeczenie lekarskie lub sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, kierują mikrosamochodami, traktując je jako rozwiązanie problemu. Poniżej informacje o stanie prawnym w tym zakresie. Czy nie posiadając prawa jazdy, można kierować microcarem? Spróbujemy udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest microcar. W praktyce to mały pojazd silnikowy, przypominający normalny samochód, z silnikiem niewielkiej mocy, którego homologacja wypełnia ustawowe kryteria, kwalifikujące go do tej samej grupy, w której znajduje się motorower. Jak się jednak okazuje, panuje mylne przeświadczenie, że do prowadzenia tych małych aut nie potrzeba uprawnień.

Co jakiś czas gliwicka policja odnotowuje sytuacje, w których kierowcy mikropojazdów prowadzą bezprawnie. Przyczyna tkwi najczęściej w niewiedzy lub nieprecyzyjnych, a nawet mylnych informacjach zamieszczanych w internecie.

19 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 z późn. zm.), która zmieniła ustawę Prawo o ruchu drogowym. Pojawiła się kategoria praw jazdy AM.

Kategoria AM uprawnia do kierowania:

 • motorowerem – pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h,
 • czterokołowcem lekkim (quadem i mikrosamochodem), którego parametry precyzuje europejska kategoria L6e: masa własna do 350 kg, napęd silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 (może być też elektryczny o mocy do 4 kW (5,4 KM), rozwijający prędkość maksymalną do 45 km/h.

Na mocy ustawy (art. 133 ust. 3), osoby, które w chwili wejścia jej w życie (19.01.2013 r.), miały ukończone 18 lat, zachowują prawo do kierowania tylko motorowerem, bez żadnych dodatkowych dokumentów stwierdzających do tego prawo.

Przepis nie dotyczy czterokołowców (w tym i microcarów). Z przytoczonego przepisu wynika, że w przypadku pojazdów mikro i quadów, czyli tzw. czterokołowców lekkich, których masa własna nie przekracza 350 kg i nie rozwijają one prędkości większej niż 45 km/h, wymagane jest jednak prawo jazdy kategorii AM.

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy spełnić następujące warunki:

 • mieć ukończone 14 lat (zgoda rodziców),
 • uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów grupy AM,
 • odbyć szkolenie w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych,
 • zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.

Nie jest możliwe, aby osoby pełnoletnie mogły kierować pojazdami czterokołowymi lekkimi, jeśli nie mają żadnego prawa jazdy i nie posiadały karty motorowerowej przed 19 stycznia 2013 r.

Inspiracją do napisania tego komunikatu była dzisiejsza sytuacja z jednej z gliwickich ulic. Patrol zatrzymał do kontroli mały samochód. Jego kierowca oświadczył, że przesiadł się na ten pojazd, gdyż, z przyczyn zdrowotnych, cofnięto mu prawo jazdy kategorii B.

Przestrzegamy, że sytuacja prawna osoby, która spowoduje kolizję czy wypadek, a nie posiada wymaganych prawem uprawnień, może się bardzo skomplikować. Takie zdarzenie potrafi przysporzyć wielu problemów, przede wszystkim finansowych, związanych z kwestią pokrycia kosztów strat i odszkodowań. Ubezpieczenie OC zabezpiecza sprawcę, który jest, co oczywiste, trzeźwy, ale musi też posiadać stosowne uprawnienia do kierowania pojazdem.

Komentarze (40)    dodaj komentarz »

 • JANUSZ

  a co jak się miało taką dawno temu w roku 1975 a się zagubiła to jak można taką odzyskać bo w starostwie nie wiedzą i mówią ze cza szukać w archiwach jak to jest

 • Ma

  Ja mam pytanie takie czy czterokolowiec w tym przypadku pojazd minicary moze byc zarejstrowayny jako motorower bo przeciez spelnia takie warunki a spotykam sie z odpowiedzia ze nie bo jest czterokolwcem bardzo prosze o pomoc

 • Darek

  W sumie sam w tekście napisałeś, dlaczego nie można zarejestrować cztreokołowca jako motoroweru, bo ma 4 koła, a nie 2 lub 3 (?) :) Przy okazji wychodzi na to, że jeżeli zakupimy trójkołowiec o odpowiedniej wadze to wszystko będzie ok :)

 • Rob

  Czytam i nie wierze ze takie sa polskie prawo do kierowaniem pojazdem lekim kat.L6 ja mieszkam w anglii i poruszam sie aixam na zakupy i pracy .Wylelnilem druk i wyslaem do DVD-L oplata 45 funtow jedno dniowy kurs CBT i moge jezdzic takim autkiem ale jak w polsce jest honorowane takie provisional /tymczasowe / pozwolenie na poruszanie sie nienwiem.

 • Daddy

  Otóż mam prawko A i moje pytanie jest takieCzy na tą kategorię A da się prowadzić minicary?W sieci szukałem odpowiedzi,ale jeden mądrzejszy od drugiego,jaki porównania w kodeksach.Jasno i po Naszemu proszę o odpowiedż i jeśli tak to jakimi w obcenym czasie 2020.r.Mamy LEKKIE – czyli do 350kg, unijna homologacja L6e CIĘŻKIE – w zakresie masy z przedziału 350-550kg, unijna homologacja L7eDziękuję za odpowiedzi i Pozdrawiam

 • bogdan

  możesz lekkie do 350 kg

 • And

  Witam , mam kategorię A i T to jaki microcar mogę prowadzić

 • Żaden

 • Jerzy Hajbowicz

  Pytanie komentarz. Mam dużo lat Mam starą kartę motorowerów czy mogę prowadzić mały samochodzik

 • ja

  można, ale najpierw trzeba iść z tą kartą do wydziału komunikacji żeby wymienić ja na prawo jazdy AM

 • Karolina

  A co z wyPadkami i ubezpieczalnia mi?

 • smiechu warte

  przedewszystkim najwazniejsza zecz INTERPRETACJA PRZEPISOW.jak ktos jest glupi to niech placi mandat nie dac sie nabrac Karta motorowerowa teraz jest to AM ma parametry a czterokolowce lekkie mieszcza sie w tych parametrach teraz i przed nowelizacja .Oczywiscie jezeli w trakcie kontroli okaze sie ze delikwent ma sadownie zabrame uprawnienia to juz jest zupelnie inna bajka , zgodnie z przepisami konczysz przed 2013r 18 lat to w wieku 30 nikt ci nie wyda AM bo one wazne bylo do 18 roku zycia , proste jak budowa cepa.kolezanka jezdxi takim mikrocarem miala mnostwo kontroli i co i nic jej nie zrobili nie dalo sobie bredni wcisnac i tyle ,kazala kierowac wniosek do sadu i co i nic .straszenie ludzi. a jak mi udowodnia ze nie mialem nigdy takiej karty motorowerowej skoro [...]likatu takiej karty nie chciano mi wydac ,bo to bylo 20 lat temu i tych dokumentow w archiwach nie ma wiec niech mi udowodnia ze nie mialem jej nigdy.proste

 • Tom

  Ale ty jesteś ....

 • rererere

  pytanie; to jak tojest z tym microautem trzeba miec prawo jazdy czy nie

 • cvc

  kategoria AM musowa nie to konsekwencje karne

 • jk

  Jeśli przed ustawą z 2013 roku posiadało się kartę motorowerową to trzeba ją wymienić na prawo jazdy kat AM. W przypadku nie posiadania tej karty należy zdać egzamin na tą kategorię .Jazda na dowód osobisty jest tylko możliwa motorowerem o ile przed 19-01-2013 roku osoba miała ukończone 18 lat.Po tym okresie jest wymagane AM.Zaznaczę jeszcze o czym się mało mówi że pojazd czterokołowy lekki nie może mieć większej pojemności silnika niż 50 cm3 a takie pojazdy to rzadkość

 • Anka

  Moim zdaniem to wszystko jest chore. Dlaczego ktoś może prowadzić małe jakby nie było auto bez prawa jazdy a jak ktoś ma mercedesa to musi je mieć? Przecież obaj kierowcy tak samo korzystają z Ruchu drogowego. Biorąc pod uwagę że kierowca mercedesa jest przeszkolony to aixima już nie musi i nie musi mieć też pojęcia o przepisach drogowych. Przeciez to jest zagrożenie dla innych kierowców. Albo wszyscy powinni mieć uprawnienia albo całkowicie znieść prawo jazdy bo moim zdaniem przy takim obrocie sprawy jest niepotrzebne

 • pele

  czytanie ze zrozumieniem... kierowco mercedesa

 • Bartosz

  Przeciez napisali ze trzeba miec prawojazdy kategorii AM

 • Brednek

  Ja też byłem wymienić kartę motorowerowa powiedzieli ze z 1986 roku nie wymienia co mam zrobic

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.