Wiadomości z Pyskowic

UX design - czemu jest tak ważny?

  • Dodano: 2020-01-29 13:00

Wraz z rozwojem nowych technologii rozwija się też rynek IT - powstają nowe kierunki studiów, nowe zawody i nowe specjalności – jedną z nich jest właśnie UX design. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą, czym zajmują się UX designerzy i dlaczego ich działalność jest tak ważna dla biznesu? Przeczytaj kolejne części, a rozwiejemy wszystkie tajemnice.

Identyfikacja wizualna firmy i projekt logo – od tego zacznij

Działalność marketingowa ma ogromną wagę w każdej branży, a sposobów promocji i reklamy jest coraz więcej. Jeśli właściciel nie ma w tym żadnego doświadczenia lub gdy jest ono niewielkie, najlepiej zwrócić się do grafika komputerowego, który zajmie się wszystkim od początku do końca, takiego jak: https://tomaszwronski.pl/oferta/identyfikacja-wizualna/ – stworzy projekt logo, identyfikacja wizualna marki będzie zgodna z pozostałymi elementami promocji, zajmie się materiałami reklamowymi, zaprojektuje stronę internetową i wdroży ją, oraz skupi się na UX.

UX design – czym jest?

UX to skrót od angielskiego określenia „user experience”, czyli doświadczenia użytkownika. Chodzi tu o wszelkie doznania, uczucia i wrażenia, jakie mamy podczas korzystania z danego produktu i usługi – zarówno cyfrowego, jak i rzeczywistego, choć fachowcy bardziej skupiają się na tych cyfrowych: stronach internetowych i aplikacjach mobilnych.

Idąc tym tropem, UX design to projektowanie tego doświadczenia, czyli zbadanie potrzeb obecnych i potencjalnych użytkowników, znalezienie problemów, jakie mogą napotkać podczas korzystania z produktu lub usługi oraz wdrożenie takich rozwiązań, które pozwolą na osiągnięcie jak najlepszych wrażeń końcowych. Standardowym działaniem będzie na przykład projektowanie makiety strony internetowej i interakcji na niej, czyli opracowanie jak rozmieszczone będą poszczególne elementy interfejsu, w jaki sposób użytkownicy będą się poruszać po stronie oraz jak działać będzie aplikacja.

Dlaczego UX design jest tak ważny?

Budowanie pozytywnych doświadczeń u klientów to inwestycja, która zwrócić się może bardzo szybko. O wiele więcej czasu poświęca się lubianym i miłym w użytkowaniu stronom internetowym, do takich też się chętniej wraca, co w rezultacie przekłada się na częstsze i większe zakupy. By zainwestowane w UX design pieniądze szybciej się zwróciły, działania designera powinny być raportowane i kontrolowane przez właściciela.

Strona musi być zbudowana dokładnie, rozdzielczość dopasowana do wielu urządzeń, w tym mobilnych, a informacje na stronie łatwe do znalezienia i klarowne – tak, by potencjalni klienci nie musieli ich zbyt długo szukać ani dzwonić do obsługi klienta. Istotna jest też komunikacja, a dokładniej jej styl – dopasowany do grupy docelowej – inaczej komunikujemy do innych przedsiębiorców, a inaczej do klientów – seniorów. To wszystko złoży się później na pozytywne opinie i zachęcanie znajomych do odwiedzin naszej strony, a jak wiadomo, poczta pantoflowa ma ogromną siłę.

Działania związane z UX designem na początku mogą okazać się kosztowne i czasochłonne, jednak przy poprawnie skonstruowanym planie, bardzo szybko powinny być zauważalne efekty w postaci na przykład częstszych odwiedzin strony lub aplikacji. Dlatego też warto zainwestować na początku, a później cieszyć się ze zwrotu w postaci rosnących zysków firmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.