Wiadomości z Pyskowic

Twoja firma szybko się rozwija? Sprawdź, o co warto zadbać

  • Dodano: 2023-08-30 12:30

Etapy rozwoju firmy mogą składać się z różnych elementów. Każdy z nich warto dopasować do indywidualnych oczekiwań względem zwiększenia kapitału i efektywności realizowania kolejnych celów. Gdy progres jest zadowalający, a obowiązków stale przybywa, przedsiębiorcy mogą doświadczyć trudności z wyborem najlepszej ścieżki rozwoju. O co warto zadbać w takim przypadku? Co można rozważyć w zależności od rodzaju prowadzonego biznesu?

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – co musisz wiedzieć?

Kierując się łatwością założenia firmy, przedsiębiorcy często decydują się na spółki jawne. Taka spółka osobowa prawa handlowego niesie ze sobą wiele zalet, jednak z czasem może okazać się rozwiązaniem ograniczającym dalszy rozwój działalności. Wówczas więcej możliwości może zapewnić równie popularna spółka z o.o., która wymaga wniesienia kapitału zakładowego, ale zapewnia przy tym większe bezpieczeństwo dla prywatnych majątków wszystkich wspólników. Wiąże się to z ograniczeniem ryzyka finansowego. Dodatkowo przedsiębiorcy nie będą zobowiązani do płacenia składek ZUS. A co więcej, samo przekształcenie spółki jawnej w z o.o. nie musi być skomplikowane. W zależności od uprawnień wspólników do zarządzania sprawami cała procedura może stać się jeszcze prostsza. Należy jednak pamiętać o kosztach związanych z różnymi etapami przekształcenia, czyli na przykład opłaceniem notariusza.

Decydując się na przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o., można z czasem rozważyć podwyższenie jej kapitału zakładowego. Kiedy warto się na to zdecydować? Dla przykładu w sytuacjach gdy dalszy rozwój firmy uzależniony jest od ograniczonych środków finansowych lub chcemy zwiększyć swoją wiarygodność na rynku.

Ryzyka prawne, finansowe i ekonomiczne – dlaczego są ważne?

Dobre przygotowanie się do różnych scenariuszów jest ważne, jeśli chcemy uniknąć nagromadzenia się problemów w sytuacjach awaryjnych. Każde przedsiębiorstwo musi liczyć się z zagrożeniami, które mogą wypłynąć z wielu kierunków, a w przypadku prężnie rozwijającego się biznesu czyha na nas więcej potknięć wartych przewidzenia. Sukces przyciąga też uwagę konkurencji. Z tego powodu należy nie tylko ustalić ryzyka dotyczące naszej firmy, ale także nauczyć się im zapobiegać. Skuteczne zarządzanie opiera się na stałym monitorowaniu zmian prawnych, finansowych i ekonomicznych. W zależności od mechanizmów funkcjonowania na rynku i obszaru działalności firmy powinno się przygotować do innych zagrożeń, a przy tym do ich stopnia prawdopodobieństwa wystąpienia, rozmiarów i niosących ze sobą konsekwencji.

W przypadku ryzyka finansowego ważne będzie śledzenia zmian dotyczących np. stóp procentowych. Z kolei z uwagi na regulacje prawne należy stale sprawdzać, czy nasza działalność nie przekracza określonych ram i przestrzegamy wszystkich przepisów. Uwzględnianie takich zmiennych w swoim biznesplanie jest kluczowe dla wszystkich przedsiębiorców, a zwłaszcza tych, którzy szybko rozwijają swoją firmę i jeszcze nie czują się pewnie na nowym gruncie.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.