Wiadomości z Pyskowic

Praca na Śląsku a wynagrodzenie miesięczne

  • Dodano: 2023-06-26 11:45

Zwyczajowo Śląsk jest tym regionem Polski, który kojarzy się z etosem (czy wręcz kultem) pracy. Kopalnie, elektrownie, ciepłownie, huty i inne zakłady przemysłowe – czy to nadal aktualny obraz woj. śląskiego? Jak kształtuje się poziom bezrobocia, ile można zarobić i czy nadal sektor energetyki jest najważniejszym pracodawcą?

Bezrobocie – czy ten problem dotyczy Śląska?

Stopa bezrobocia w woj. śląskim wynosi 3,6% i pod tym względem zajmuje drugie miejsce w Polsce, przy średniej krajowej na poziomie 5,2. To doskonała informacja dla wszystkich osób planujących związanie przyszłości z tym regionem – pracy na Śląsku nie brakuje.

Różnice występują pomiędzy poszczególnymi miastami – najwięcej bezrobotnych mieszka w Sosnowcu, najmniej w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Kobiet jest w tej grupie nieco więcej – stanowią 54% wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w województwie.

Praca na Śląsku – ile można zarobić?

Niskie bezrobocie i doskonale rozwinięty przemysł oraz usługi wskazywałyby na możliwość osiągania na Śląsku wysokich zarobków. Tak też jest faktycznie – średnie wynagrodzenie wynosi tutaj ok. 7700 zł brutto (w skali kraju jest to 7500 zł brutto). Od czerwca 2022 r. do maja 2023 r. pensje wzrosły o niemal 19%. Należy oczywiście brać poprawkę na inflację, ale nie zmienia to faktu, że podwyżka jest widoczna – dla porównania w tym samym czasie na terenie całej Polski płace wzrosły o 7,5%.

Najwięcej nadal zarabia się już nie w przemyśle (tutaj średnie zarobki wynoszą 8500 zł brutto), ale w usługach – średnie płace w IT sięgają 10400 zł brutto. Na najmniejsze zarobki muszą się przygotować pracownicy sezonowi, głównie zatrudnieni w gastronomii (budkach z lodami, foodtruckach) – średnia płaca wynosi tutaj 4800 zł brutto.

W których śląskich miastach warto szukać pracy?

Nie jest zaskoczeniem, iż najłatwiej o pracę w największych miastach regionu. Łatwa do znalezienia jest praca w Bytomiu, w Katowicach, w Gliwicach, w Zabrzu oraz w Tychach. Jeśli interesuje cię poszukiwanie nowego zatrudnienia w okolicy, przejrzyj najświeższe oferty z regionu na GoWork.pl.

W perspektywie kilku najbliższych lat sytuacja na rynku pracy w regionie wygląda optymistycznie i stabilnie. Przemysł będzie stopniowo (ale bez gwałtownych turbulencji) wyprzedzany przez usługi. 

Na obrzeżach wielu większych i mniejszych miejscowości powstają strefy ekonomiczne, zachęcające polskich i zagranicznych inwestorów do lokowania swoich biznesów właśnie w woj. śląskim (np. fińska Grupa Fortaco w Knurowie, szwajcarska firma LKQ w Katowicach czy rodzima spółka ElectroMobility Poland w Jaworznie).

Coraz większe znaczenie w regionie mają zielone inwestycje oraz turystyka. Z regionu kojarzącego się z księżycowym krajobrazem i dymiącymi kominami, Śląsk przekształca się konsekwentnie w region idealny do życia, mieszkania i rozwoju kariery zawodowej.

Branże deficytowe na Śląsku – takich pracowników szukają pracodawcy

Trudno wskazać, jacy pracownicy nie są potrzebni na Śląsku. Województwo rozwija się tak dynamicznie, że zatrudnienie na dobrych warunkach czeka na przedstawicieli wszystkich branż.

Z głównych sektorów warto wskazać na transport i logistykę – w ciągu ostatnich lat powstało mnóstwo centrów przeładunkowych i magazynów, do których obsługi potrzebni są m.in. spedytorzy, magazynierzy, kierowcy i kurierzy. Potrzeba także nauczycieli (zwłaszcza przedmiotów zawodowych) oraz lekarzy (głównie geriatrów, endokrynologów, psychiatrów i transplantologów).
Z branż tradycyjnie uważanych za kobiece, najwięcej ofert publikują salony kosmetyczne i fryzjerskie, przedszkola i żłobki oraz handel.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.