Wiadomości z Pyskowic

Obróbka skrawaniem CNC - kiedy warto ją zlecić?

  • Dodano: 2019-12-11 12:45

Współczesny przemysł nie może obyć się bez nowoczesnych technologii, zarówno dotyczących udoskonalania materiałów, jak i ich obróbki. Jedną z popularniejszych metod stosowanych w produkcji jest obróbka skrawaniem CNC. Czym jest i na czym ona polega?

Obróbka skrawaniem CNC a inne metody

W porównaniu do innych sposobów obrabiania metali, obróbka CNC zapewnia sprawne przestawienie linii produkcyjnej na inne ustawienia, a co za tym idzie – możliwość stosowania tych samych urządzeń do różnych zleceń. Dawne linie produkcyjne umożliwiały produkcję wyłącznie jednego produktu – a więc niemożliwe było wprowadzenie nawet drobnych zmian bez wymiany maszyn.

Pod pojęciem CNC rozumie się wszystkie programowalne komputerowo urządzenia, które są stosowane w produkcji – zarówno w drobnej, jak i wielkiej skali. Za urządzenie CNC można więc uznać zarówno amatorską drukarkę 3D używaną przez hobbystów, jak i wielkie, przemysłowe maszyny do obróbki CNC. W odróżnieniu od innych metod, takich jak gięcie, spawanie czy druk, obróbka skrawaniem CNC polega na odejmowaniu zbędnego materiału za pomocą szlifierek, tokarek, frezarek czy wiertarek i dłut.

Gdzie stosuje się obróbkę skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem CNC znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyprodukowanie wielu identycznych elementów – od śrub i nakrętek po duże fragmenty maszyn, kawałki blach i elementy konstrukcyjne. Na pytanie, gdzie użyto tej technologii w naszym najbliższym otoczeniu odpowiedź brzmi zatem: wszędzie. Firmy zajmujące się usługami CNC zazwyczaj kierują swoją ofertę do klientów biznesowych, na przykład w zakresie wykonawstwa części do maszyn czy urządzeń elektronicznych. Wynika to z tego, że choć obróbka CNC jest na dłuższą metę tańsza od ręcznej czy tradycyjnej, działa tu efekt skali – przy mniejszych zamówieniach może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Komu można zlecić obróbkę skrawaniem CNC?

Jeżeli prowadzimy firmę, która potrzebuje skorzystać z obróbki CNC, najlepiej jest znaleźć dobrego stałego kontrahenta. Najlepiej zapoznać się z ofertą i zakresem świadczonych usług online, np. tu: https://sbg.barosz.pl/produkty/konstrukcje. W zależności od naszego zlecenia, większą lub mniejszą rolę będzie miał z pewnością rodzaj i parametry stosowanych maszyn – szczegóły najlepiej omówić już ze specjalistą z firmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.