Wiadomości z Pyskowic

Lokata a konto oszczędnościowe - podobieństwa i różnice

  • Dodano: 2017-01-15 07:00, aktualizacja: 2017-01-14 09:38

Obecnie na rynku możemy spotkać wiele produktów finansowych służących do odkładania pieniędzy. W dzisiejszych czasach trzymanie oszczędności w domu jest mało bezpiecznym, a przede wszystkim nieopłacalnym rozwiązaniem. Dlatego też warto postarać się znaleźć na to lepszą metodę. Obecnie do wyboru mamy przede wszystkim oszczędzanie na lokatach bankowych lub bieżące odkładanie funduszy na koncie oszczędnościowym. Który ze sposobów będzie dla nas korzystniejszy? Czy lepiej zdecydować się na konto oszczędnościowe, czy też lokaty dla Ciebie będą lepsze? O tym musimy zdecydować sami, ale wcześniej warto dowiedzieć się, co różni te produkty oraz co mają one ze sobą wspólnego.

Czym jest lokata bankowa i konto oszczędnościowe?

Wiele poszukujących odpowiedniego sposobu na oszczędzanie osób nie posiada stosownej wiedzy, która mogłaby im pomóc właściwe wybrać jedną z możliwości. Dlatego przed podjęciem decyzji warto spróbować zapoznać się z obiema opcjami bliżej. Konto oszczędnościowe jest to rodzaj rachunku, na którym możemy bezpiecznie przechowywać nasze pieniądze, a jednocześnie je pomnażać. Umieszczone na nim środki zarabiają na siebie dzięki oprocentowaniu, ale możemy je też swobodnie wypłacać – czyli cały czas mamy do naszych oszczędności dostęp. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj tylko jedna wypłata miesięcznie jest darmowa, kolejne wiążą się już z pewnym kosztem. Natomiast lokata bankowa polega na powierzeniu instytucji finansowej konkretnej sumy pieniędzy na określony czas. W zamian za możliwość obracania środkami klienta wraz z zakończeniem depozytu bank wypłaca mu odsetki.

Jakie cechy łączą lokatę i konto oszczędnościowe?

Oszczędzając za pomocą lokaty lub konta oszczędnościowego, możemy być pewni, że nasz kapitał zostanie zwrócony w całości, a nawet dzięki oprocentowaniu zyskamy dodatkowe środki. Można śmiało powiedzieć, że są to produkty, które gwarantują nam stuprocentowe bezpieczeństwo ulokowanych na nich pieniędzy. Nie musimy martwić się o wahania na rynku finansowym i o to, że stracimy część kapitału. Zarówno lokata bankowa, jak i konto oszczędnościowe są produktami, które mają charakter depozytowy.

Różnice pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą bankową
Pomiędzy lokatą bankową a kontem oszczędnościowym występuje kilka znaczących różnic. Pierwszą z nich jest to, że lokatę zakłada się na pewien z góry określony okres, co powoduje, że nasze fundusze są dla nas niedostępne aż do momentu wygaśnięcia depozytu. Natomiast w przypadku konta oszczędnościowego możemy swobodnie korzystać z włożonych tam środków oraz na bieżąco powiększać swój kapitał, wpłacając dodatkowe sumy pieniędzy. Tutaj nie musimy również deklarować, jak długo zamierzamy oszczędzać. Każdy, kto zdecyduje się na konto oszczędnościowe, może więc wpłacać na nie i wypłacać z niego pieniądze bez ryzyka utraty wypracowanych odsetek – w przypadku lokat jest to natomiast jedna z najczęstszych konsekwencji przedwczesnego zerwania depozytu.
 

Wybierz najlepszy sposób oszczędzania z PADO24

Chcesz racjonalnie gospodarować swoimi pieniędzmi, ale nie wiesz, jaki produkt finansowy będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? Nie masz pojęcia, na co się zdecydować – czy na konto oszczędnościowe, czy też lokatę bankową? Warto zatem poświęcić chwilę, by spośród wielu ofert dobrać taką, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Dlatego skorzystaj z serwisu PADO24 – pomoże Ci on rozwiać wszelkie wątpliwości i wybrać najlepszą opcję. Dzięki porównywarce finansowej PADO24 zestawisz ze sobą propozycje wielu banków, co sprawi, że Twoja decyzja będzie właściwa i przyniesie Ci wiele korzyści. Ponadto z PADO24 masz możliwość zdobycia przydatnej wiedzy na temat kont oszczędnościowych i lokat bankowych, dzięki czemu zdecydowanie się na którąś z opcji nie będzie stanowić problemu i z pewnością znajdziesz ofertę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Lokata a konto oszczędnościowe - podobieństwa i różnice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.