Wiadomości z Pyskowic

Komu grozi wypalenie zawodowe?

  • Dodano: 2019-06-21 16:15

W dobie naszych czasów wypalenie zawodowe staje się coraz bardziej powszechne i dotyczy wielu grup zawodowych. Szczególnie narażone są nie osoby zajmujące się szeroko pojętą pracą biurową, do której szybko wkrada się uciążliwa rutyna.

Kluczowe objawy wypalenia zawodowego

Nie można lekceważyć pierwszych objawów wypalenia zawodowego, nawet jeśli początkowo nie są one szczególnie uciążliwe. Jednym z nich jest uczucie ciągłego zmęczenia, którego nie można się pozbyć niezależnie od prowadzonego trybu życia. W efekcie nawet po ośmiogodzinnym wypoczynku w nocy i mało obciążających obowiązkach zawodowych jesteśmy pozbawieni energii i chęci do działania. To z kolei powoduje gwałtowny spadek naszej efektywności w pracy, co wydłuża czas wykonywania dotychczasowych obowiązków zawodowych. Wypalenie zawodowe sprawia, że czujemy się zniechęceni na samą myśl o kolejnym dniu spędzonym w miejscu pracy. Nie cieszy nas nawet wizja urlopu i bezmyślnie poddajemy się pojawiającej się apatii. Wypalenie zawodowe często objawia się uciążliwymi dolegliwościami zdrowotnymi. Wraz z sennością pojawiają się regularne bóle głowy, które skutecznie utrudniają realizację zawodowych obowiązków. Ze względu na specyfikę pracy najczęściej z wypaleniem zawodowym zmagają się osoby pracujące w biurze, które stale wykonują te same czynności – brak urozmaicenia jest główną przyczyną ich zniechęcania do dalszej aktywności.

Czy można pokonać wypalenie zawodowe?

Nieprzyjemne uczucie zmęczenia najszybciej można pokonać, całkowicie zmieniając branżę. Wystarczy przejrzeć najnowsze oferty pracy i wybrać propozycję jak najlepiej wpisującą się w indywidualne oczekiwania. Jeśli jednak ktoś nie jest zdecydowany na tak radykalne kroki, powinien jak najszybciej wybrać się na urlop. Zmiana dotychczasowego środowiska jest w tym wypadku kluczem do sukcesu. Warto także pomyśleć nad prowadzeniem zdrowego trybu życia – nierzadko wypalenie zawodowe jest spowodowane rzeczywistym uczuciem zmęczenia i ciągłego niewyspania się.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.