Wiadomości z Pyskowic

Joga dla początkujących - idealna forma relaksu i odprężenia

  • Dodano: 2020-05-13 12:30

Joga to idealna forma ćwiczeń i technik relaksacyjnych, które korzystnie wpływają na samopoczucie, samodyscyplinę oraz zdrowie. W obecnych czasach, w dobie koronowirusa, kiedy wyjście z domu jest utrudnione, ludzie żyją w ciągłym stresie i leku, joga pomaga rozruszać ciało, zmniejszyć bóle pleców, a także ukoić skołatane nerwy. Wiele badań dowodzi, że joga potrafi leczyć przewlekły ból, obniża poziom kortyzolu, a także reguluje ciśnienie krwi i ma zdolność odmładzania komórek. W ostatnim czasie wiele osób postanowiło rozpocząć swoją przygodę z jogą. Od czego powinni zacząć, aby trening jogi przynosił oczekiwane rezultaty?

Joga - co powinien wiedzieć każdy początkujący

Joga to trening ciała i duszy, który opiera się na asanach, czyli pozycjach i stanach jogi. Opanowanie pozycji wymaga opanowania popędu, nerwów i kaprysów, dzięki temu ćwiczenia doskonale kształtują samodyscyplinę, uczą opanowania i cierpliwości. Jogę najlepiej ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora, ale w przy obecnej sytuacji lepiej zdecydować na ćwiczenia w domu. Trening w domu ma również swoje zalety, pozwala na wykonywanie ćwiczeń o dowolnej porze, dostosowanej do swojego rytmu dnia. Ćwiczenia w domu można wykonywać, opierając się na dostępnych w sieci filmikach, można posiłkować się dostępną na rynku literaturą. Zaczynając swoją przygodę z jogą, musimy zacząć do najprostszych pozycji relaksujących i rozciągających, np. pozycja góry pozycja nieboszczyka, kota czy psa z głową w dół. Asany te nie wymagają dużego wysiłku, nie są skomplikowane, nie grożą kontuzją. Warto dodać, że nawet najprostsze asany potrafią zmniejszyć ból pleców, uspokoić, a regularnie wykonywane mają dobry wpływ na sylwetkę i wygląd całego ciała. Po ćwiczeniach na pewno zauważymy rozciągnięcie i rozluźnienie wszystkich mięśni, a także przyjemne odprężenie.  W jodze bardzo ważny jest prawidłowy oddech, a z tym dużo osób ma problem. W treningu jogi wykorzystuje się trzy rodzaje oddechu, tzn. płytki obojczykowy i piersiowy oraz najbardziej korzystny , czyli brzuszny. Ten ostatni ma duży wpływ na redukcję stresu, odprężenie i rozluźnienie ciała. Ćwicząc, należy pamięć, że wdech robi się przy rozciąganiu, nie można w żadnym wypadku wstrzymywać powietrza. Początki jogi będą na pewno trudne, ale nie warto się zniechęcać, bo z każdym treningiem pozycje będą wydawać się łatwiejsze, a ćwiczenia zaczną sprawiać wielką radość. 

Jak przygotować się do treningu jogi w domu?

Trening jogi nie wymaga żadnego sprzętu, dlatego ćwiczenia można zacząć bez specjalnego przygotowania, w każdym momencie. Przyda się jedynie mata do jogi, ale w początkowym okresie można zastąpić ją grubym kocem. Przy regularnych treningach mata jest dużym ułatwieniem, jest antypoślizgowa i zapewnia komfort przy wykonywaniu pozycji. Na rynku dostępnych jest wiele mat do jogi, warto sprawdzić ofertę sklepowe i wybrać produkt idealny dla siebie.  Bardzo ciekawą propozycją jest kauczukowa mata do jogi, która łączy w sobie ekologię z bezpieczeństwem. Dostępna jest w sklepie Utupluti.pl. Naturalny kauczuk ma doskonałe właściwości antypoślizgowe, a syntetyczny materiał, z którego wykonana jest wierzchnia warstwa, rewelacyjnie wchłania wilgoć. Odpowiednie maty zachęcają do systematycznego treningu. Aby trening przebiegał bezpiecznie, trzeba znaleźć wolną przestrzeń, która pozwoli skupić się na ćwiczeniach. Warto otworzyć okno, ponieważ świeże powietrze rozjaśnia umysł.  Do ćwiczeń wymagany jest się wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów. Oczywiście nie musimy kupować markowych ubrań, wystarczą wygodne legginsy i bawełniana koszulka. Do jogi nie jest potrzebne obuwie. Ćwiczy się boso lub w skarpetach. 

Jak widać, rozpoczęcie treningu jogi w domu jest możliwe. Warto spróbować tej formy ćwiczeń, bo działa nie tylko na ciała, ale i na umysł. A to bardzo ważne w sytuacji, kiedy czeka nas jedna wielka niewiadoma, wszystko jest niepewne, sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Joga pomoże się wyciszyć i zapomnieć o kłopotach. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.