Wiadomości z Pyskowic

Jak przygotować się do targów pracy?

  • Dodano: 2019-06-21 16:15

Targi pracy są jedną z łatwiejszych i popularniejszych obecnie form znalezienia zatrudnienia. Przed wyjściem na taki event trzeba jednak odpowiednio się przygotować, bo często jest to pierwszy krok do kariery. Warto wiedzieć, co ze sobą zabrać, na co zwrócić uwagę i o co pytać wystawców.

Największą zaletą targów jest możliwość spotkania w jednym miejscu wielu pracodawców z różnych branż. Często też są obecni pracownicy, którzy opowiedzą, jak wszystko wygląda z ich perspektywy.

Pomysł i cel

Idąc na targi, trzeba przemyśleć, po co w ogóle chcemy tam być: szukamy zatrudnienia czy praktyki? W jakiej branży się widzimy? Co jest najważniejsze dla nas – pieniądze czy ciekawe stanowisko? Nie trzeba wiedzieć wszystkiego, bo często zdarza się, że nie możemy się zdecydować, nie mamy pomysłu na siebie, źle wybraliśmy studia, zniechęciła nas wcześniejsza specjalność i chcemy coś zmienić. Wystarczy, że wiemy cokolwiek, żeby dokonać pierwszych wyborów. To zwiększy samoświadomość i nie będziemy zadawać bezsensownych pytań wystawcom. Można zacząć od analizy swoich zalet, wad, umiejętności, doświadczenia.

Znajomość wystawców i branż

Warto wiedzieć, kogo się spodziewać na targach. Poznając listę wystawców, można zorientować się, kto, czym się zajmuje i wywnioskować, kogo szukają lub jakie są ich wymagania wobec kandydatów. Chętni, gdy już znajdą interesującą ich firmę, mogą np. przejrzeć przykładowe oferty pracy takiego pracodawcy lub jego konkurentów. Na tej podstawie można przygotować listę pytań i próbować przekonać do siebie znajomością przedsiębiorstwa i rynku pracy. Czasem na targach są też prowadzone prezentacje wszystkich obecnych firm, więc można też znać harmonogram takich pokazów.

Dokumenty

Niewątpliwe przydaje się CV. Najlepiej przed wyjściem dokładnie to sprawdzić, aby było perfekcyjne, co można osiągnąć za pomocą kreatora CV znajdującego się na stronie pracuj.pl. Na takich imprezach można tez porozmawiać z HR-owcami, którzy podpowiedzą, co zmienić, jak wyeksponować niektóre elementy i na co zwracają uwagę w trakcie rekrutacji.

Autoprezentacja

Nasz wygląd jest ważny, dlatego o niego zadbajmy. Rozmowa z pracodawcą trwa zwykle kilka minut, ale to wystarczy, żeby potencjalny szef wyrobił sobie pierwszą opinię o kandydacie. W wielu firmach obowiązuje dress code, więc nie zmarnujmy szansy na dobrą posadę, nie dbając wcześniej o wygląd. Nie musimy być bardzo eleganccy wystarczy czysta, biała koszula, ciemne spodnie i wypastowane buty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.