Wiadomości z Pyskowic

Jak góry mogą wpłynąć na Twoje zdrowie

  • Dodano: 2023-03-22 08:00, aktualizacja: 2023-03-22 08:12

Fizyczne i psychiczne korzyści z chodzenia po górach są znane od dawna. Wędrówki i wspinaczka są dobre dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wiele badań wskazuje na korzystny wpływ wysokości na ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi.

 Spędzanie czasu w rozrzedzonym powietrzu jest również dobre dla Twojego serca i układu krążenia. Dlaczego?

Dlaczego niski poziom tlenu w powietrzu jest dla nas dobry ?

Jeśli chodzi o komórki ludzkiego ciała, brak tlenu jest tak zwanym "zdarzeniem globalnym" - oznacza to, że wpływa na trawienie, oddychanie i dostarczanie energii. Na wysokościach od 1500 do 3500 metrów, doświadczamy tylko pozytywnych efektów - i są one znaczące. Jednym z magicznych słów w tym kontekście jest erytropoeza.

Dzięki erytropoezie ciało staje się silne podczas wędrówki.

Oznacza to, że niskie ciśnienie powietrza na wysokości transportuje mniej tlenu do płuc. Organizm reaguje na to, tworząc więcej czerwonych krwinek - proces ten nazywamy erytropoezą. Oznacza to, że ciało jest w stanie wchłonąć więcej tlenu, co z kolei ma korzystny wpływ na wszystkie organy i poprawia ogólną sprawność fizyczną.

Ile czasu muszę spędzić na wysokości, żeby odczuć korzyści ?

Spędzanie czasu na wysokości zawsze ma pozytywny wpływ, niezależnie od tego, jak długi lub krótki jest Twój pobyt. Aby maksymalnie wykorzystać ten czas, należy wyjeżdżać w góry wysokie dwa lub trzy razy w roku na co najmniej dziesięć dni. Im więcej czasu spędzasz na wysokości, tym bardziej twoje ciało przyzwyczaja się do warunków i adaptuje testujemyjedzenie.pl

Problemy zdrowotne i górskie wycieczki

Osoby cierpiące nawet na poważne choroby serca, płuc i inne mogą pojechać w góry, ale powinny wcześniej porozmawiać z lekarzem i kontrolować swój stan podczas pobytu. Nikt nigdy nie umarł na atak serca z powodu samego przebywania w górach. Lekarze często zalecają, by osoby cierpiące na astmę i nałogowi palacze spędzali czas w górach. Górskie powietrze zawiera mniej toksyn, takich jak drobne cząsteczki i alergeny. Kolejną zaletą jest to, że rozrzedzone powietrze może płynnie przechodzić przez wąskie, zmienione zapalnie drogi w płucach. Jeśli jednak płuca są poważnie uszkodzone i nie są w stanie się rozszerzyć, ludzie powinni pozostać na niższych wysokościach.

Osoby cierpiące na alergie na kurz i katar sienny również wydają się mieć mniej objawów na wysokości. Alergicy korzystają z czystego powietrza o niskim stężeniu drobnych cząsteczek i pyłków. W górach okres kwitnienia kwiatów jest krótszy. Roślinność jest inna niż na poziomie morza - i ogólnie jest jej mniej niż w dolinie. Dla alergików oznacza to zero lub minimum pyłków.

Wpływ górskich wypraw na psychikę

Dobrze jest uciec od codzienności i cieszyć się górskim krajobrazem. Z tego powodu wiele osób przyjeżdża w góry, aby odzyskać siły po chorobie lub operacji. Fizyczne efekty terapii są takie same na poziomie morza, ale psychologiczny efekt przebywania w górach jest również bardzo korzystny.

O jakiej porze roku warto jechać w góry ?

Ludzkie ciało lepiej funkcjonuje latem. Wszystkie najważniejsze rekordy świata zostały ustanowione latem. Ale ważniejsze od tego jest pytanie: kiedy jest dla Ciebie najprzyjemniejsza pora roku? Czy chcesz jeździć na nartach, szukać minerałów lub bić rekordy?

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.