Wiadomości z Pyskowic

Co zrobić, by dzieci były wdzięczne za prezenty?

  • Dodano: 2023-04-17 08:30, aktualizacja: 2023-04-18 09:53

Każde święta są magicznym czasem dla najmłodszych. Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę i prezenty pod choinką, poszukiwanie prezentów Wielkanocnych, urodziny czy pierwsze sakramenty – okazji do przyjmowania prezentów jest bardzo wiele. Otrzymywanie prezentów jest ogromną przyjemnością, jednak wymaga ono opanowania pewnych zachowań, pozwalających na przyjęcie prezentu w sposób kulturalny i stosowny. Nie ma tak szczerej istoty, jaką jest dziecko. Eksperci zwracają uwagę na to, by od samego początku uczyć dzieci umiejętności wręczania i otrzymywania podarków. Potocznie określić to można „sztuką wdzięczności”. Wyjaśniając dziecku symbolikę, jaką niosą prezenty, jako dorośli jesteśmy w stanie przystosować je do rzeczywistości, w której nie każdy prezent może okazać się tym trafionym, jednak każdy podarunek powinno się przyjąć z radością. Z jakimi zasadami warto zawczasu zapoznać najmłodszych, by uniknąć przykrych sytuacji? Postanowiliśmy przedstawić kilka z nich.

Dzieci widzą wszystko – zwłaszcza reakcje swoich rodziców na prezenty

Sztuka dawania i otrzymywania, jaką chcemy przekazać dziecku, wymaga od nas szczerości. Dzieci uczą się przez obserwację oraz naśladownictwo, zaś najważniejszy wzór czerpią w tym przypadku od rodziców. To właśnie na barkach bliskich osób leży obowiązek niesienia dobrego przykładu. Mówiąc dziecku, że powinno być wdzięczne za wszystkie prezenty, a następnie narzekając na otrzymane przez bliskich pakunki powodujemy, że maluch nie do końca będzie zdawał sobie sprawę z tego, w co wierzyć – dzieci o wiele szybciej wyłapują bodźce niewerbalne (pozasłowne), zapamiętując je o wiele lepiej niż jakiekolwiek przykazania. Przyjmując prezent powinno się za niego podziękować, niezależnie od tego czy się nam podoba, czy może nie trafił w nasz gust. Konieczne jest rozpakowanie go przy ofiarodawcy. Nie warto uczyć dziecka sztucznych reakcji na prezent; jednocześnie warto przekazać mu, że zwykłe „dziękuję” w zupełności wystarcza w każdej sytuacji.

Wręczanie prezentów lepsze niż otrzymywanie? To możliwe!

Do około drugiego roku życia, dziecko reaguje spontanicznie i niezbyt przejmuje się regułami społecznymi, bowiem po prostu ich nie rozumie. Nie jest w stanie wykazywać się empatią poziomu osoby dorosłej, a przy tym ma zbyt krótką pamięć by jakkolwiek skupić się na prezencie przez dłuższy czas. To właśnie starsze dzieci chłoną reakcje rodziców niczym gąbki – a ci powinni wspomagać je w nauce. Ważna jest przede wszystkim szczera rozmowa, podczas której wyjaśni się dziecku po co daje się prezenty oraz w jaki sposób powinno się to robić. Pogawędka o emocjach jakie mogą pojawić się po stronie wręczającego i odbierającego prezent jest równie istotna. Ważne, by nauczyć dziecko odczytywać emocje u siebie i innych – właśnie wtedy mają szansę adekwatnie za nie zareagować.

Jakie prezenty są najlepsze dla dzieci?

Ucząc dziecko sztuki dawania i otrzymywania prezentów, warto zastanowić się nad samą ideą prezentów dla dzieci. Jak wybrać właściwy prezent, by maluch rzeczywiście był z niego zadowolony? Ciekawe prezenty dla dzieci oferuje między innymi sklep Murrano, mający w swojej ofercie podarunki praktyczne, mające na celu służyć dziecku przez dłuższy czas. Świetnym wyjściem jest podarowanie zbioru opowiadań, encyklopedii czy spersonalizowanego notatniku do zapisywania w nim sekretów bądź...pomysłów na prezenty dla bliskich osób! Obdarowywanie i przyjmowanie prezentów to jedne z podstawowych i ważnych umiejętności społecznych. Jako dorośli również możemy nauczyć się wiele od najmłodszych – którzy na prezenty reagują zazwyczaj ze szczerą radością!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Lucyna

    u mnie dzieciaki są dobrze wychowane i są wdzięczne za każdy prezent, nawet jak lizaka dostaną to podziękują. Najstarszy syn jak dostał na urodziny lot w Lesznie w tunelu aerodynamicznym to dziekował za to przez tydzień. Ten lot był spełnieniem jego marzeń

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.