Wiadomości z Pyskowic

Budujemy coraz mniejsze domy na mniejszych działkach - jakie projekty wybierają Polacy?

  • Dodano: 2022-03-09 09:15

W ostatnich latach Polacy budują coraz mniejsze domy. Z ostatniego raportu wynika, że średnia powierzchnia nowej nieruchomości wynosi około 140 metrów kwadratowych. Dodatkowo inwestorzy wybierają coraz mniejsze działki, ze względu na ich wysokie ceny oraz niewielką ilość wolnego miejsca.

Nowe trendy w budownictwie

Ostatni rok przyniósł naprawdę gigantyczne podwyżki, zarówno cen działek, jak i materiałów budowlanych, a także gotowych domów oraz różnych usług. Wygląda na to, że ten trend będzie się utrzymywał także i w kolejnych latach, między innymi ze względu na pandemię oraz wojnę za wschodnią granicą. Ostatnie raporty wskazują na to, że Polacy decydują się na domy małe lub średnie i to na coraz mniejszych działkach. Sprawdź projekty domów do 70m2

Coraz mniejsze domy

Wygląda na to, że polscy inwestorzy są zainteresowani coraz mniejszymi domami, z roku na rok. Okazuje się, że w 2021 roku najpopularniejsze były nieruchomości o powierzchni od 100 do 150 metrów kwadratowych. Spadł odsetek domów o powierzchni od 150 do 200 metrów kwadratowych, a także jeszcze większych nieruchomości. Prawdopodobnie Polski Ład i możliwość budowy domów do 70 m2 bez pozwolenia sprawi, że wkrótce średnia powierzchnia nowych nieruchomości spadnie jeszcze bardziej. Projekty małych domów są więc coraz bardziej popularne. 

Jakie projekty wybierają Polacy?

Znaczenie ma jednak nie tylko wielkość, ale także inne czynniki. Okazuje się, że Polacy najczęściej wybierają domy niewielkie, parterowe lub z poddaszem użytkowym. Niezbyt popularne są nieruchomości piętrowe lub dwupiętrowe, coraz rzadziej w projektach pojawia się piwnica lub garaż wolnostojący. Wszystko dlatego że ceny materiałów budowlanych, a także kwoty do uiszczenia dla ekipy budowlanej, są coraz wyższe. Średnia powierzchnia nowych domów spada z roku na rok i to o około metr kwadratowy przez 12 miesięcy. Najbardziej popularne są działki o powierzchni od 5 do 10 arów, a więc niewielkie. Warto jednak dodać, że Polacy nie rezygnują z wysokiej jakości i tradycyjnych metod budowlanych. Wciąż najpopularniejsze są domu murowane, a nie drewniane w technologii kanadyjskiej lub modułowe. Te ostatnie wcale nie budzą zainteresowania inwestorów. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.