Wiadomości z Pyskowic

Wystawa Murali do 31 marca

  • Dodano: 2022-03-14 07:00, aktualizacja: 2022-03-13 12:38

4 marca, galeria PodCień w Centrum Wystawienniczym udostępniła zwiedzającym nową wystawę sztuki,  inna niż wszystkie poprzednie. Tematem wystawy są "Murale" czyli animacje na ścianach.

Wystawa murali czeka na zwiedzających

Samo słowo mural pochodzi z języka hiszpańskiego a znaczy monumentalne malowidło ścienne. Zadaniem murali jest przede wszystkim zdobienie ale i zwrócenie uwagi na temat malowidła.  Pierwsze murale znajdowano już w prehistorii ale do nas dotarły w epoce PRLu . Obecnie murale funkcjonują w przestrzeni publicznej jako sztuka street.art, czyli zawierają w sobie akceptowane publicznie elementy graffiti i traktowane są jako aktywność artystyczna a nie samowolne akty wandalizmu. Autorem murali przedstawionych na obecnej wystawie jest Bartosz Prajsnar, młody mieszkaniec Gliwic.

Od najmłodszych lat interesował się sztuką i malował na wszystkich formatach lecz w miarę rozwoju swojego talentu zamiłowanie do malowania przerodziło się w potrzebę wielkoformatowego malarstwa ściennego. Postanowił więc kiedyś, że w miarę możliwości i przy ogólnej akceptacji, upiększy wszystkie smutne i brzydkie przestrzenie publiczne wokół siebie. Zaczął od sąsiadującego z jego miejscem zamieszkania przedszkola. Projekt spotkał się i został entuzjastycznie przyjęty. Posypały się nowe propozycje i wyzwania, których  nie mało było a jeszcze kilka czeka w kolejce.

Wystawa Murali do 31 marca / fot. MOKIS

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również