Wiadomości z Pyskowic

W ich koronach szumią dzieje. wydawnicza nowość o pyskowickich pomnikach przyrody

  • Dodano: 2020-09-21 14:30

Milczący świadkowie dziejów. Przepiękne okazy zieleni. Tak wrosły w krajobraz Pyskowic, że często ich już nie zauważamy.  A przecież są ze wszech miar godne uwagi. Pyskowickie pomniki przyrody - na naszym terenie jest ich aż 27.  Wszystkie zostały przedstawione w broszurze, która wyszła właśnie nakładem miasta Pyskowice. Specjalne wydawnictwo było rozdawane już w sobotę,  19 września, na stoisku na płycie rynku oraz na stanowisku w Dzierżnie (ul. Żużlowa/Polna).  

Najciekawszym, najbogatszym w pomniki przyrody miejscem jest Park Miejski. Powstał w latach 30 ubiegłego wieku. Można więc założyć, że najstarsze rosnące tam drzewa mają około 80-90 lat. Należą do nich z pewnością dwa dęby czerwone „Franciszek” i „Rafał”.


Ten gatunek zawdzięcza swoją nazwę wspaniałemu kolorowi liści jaki przybierają jesienią. Co ciekawe, dęby tej odmiany nie są rodzimymi roślinami europejskimi - pochodzą z Ameryki Północnej. Przybyły do nas jako rośliny ozdobne. Tak mocno jednak zadomowiły się w naszym kraju, że wydają się rdzennie polskie. Dęby liści znalazły swoje miejsce na monetach 1, 2 i 5 groszowych!


To tylko jedna z ciekawostek, jaką odkryjecie Państwo w mini przewodniku po pyskowickich zabytkach przyrody. Oprócz opisów zawiera również mapkę z ich lokalizacjami. Ze względu na epidemię wydawnictwo będzie miało obecnie ograniczoną dostępność. Tak jak do tej pory, do czasu zmiany sytuacji, wstrzymana jest  dystrybucja wszelkich materiałów promocyjnych poprzez Urząd Miejski.


Ale okazji do zaopatrzenia się w publikację z pewnością nie  zabraknie. Pierwszą z nich była gra miejska w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - „O czym szumią pyskowickie drzewa”. W sobotę na rynku oraz na stanowisku w Dzierżnie w godz. 15.00 – 18.00 czekano z broszurą na wszystkich pasjonatów historii i przyrody Pyskowic.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również