Wiadomości z Pyskowic

Trwa wielkie liczenie Polaków. Z każdym dniem ubywa czasu na samospis!

  • Dodano: 2021-06-25 10:30

23 czerwca br., rachmistrzowie spisowi przystąpili do wywiadów bezpośrednich w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Oznacza to, że mogą zapukać do drzwi każdego, kto nie spisał się samodzielnie przez internet, na infolinii ani w wywiadzie telefonicznym. Wśród mieszkańców Pyskowic jest ponad 63 proc. takich osób.

Przed nami wakacje, czas relaksu i wypoczynku

Po co zaprzątać sobie głowę rzeczą, którą można zrobić przed wyjazdem? Zachęcamy więc wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku samospisu, aby uczynili to, nie czekając na telefon, bądź wizytę rachmistrza, które mogą przyjść nie w porę. A przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Każdy rachmistrz powinien posiadać imienny identyfikator ze zdjęciem, numerem, hologramem, nazwę i logiem wojewódzkiego biura spisowego, podpisem osoby upoważnionej oraz okresem ważności. W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/, dzwoniąc na infolinią spisową numerem 22 279 99 99, a w ostateczności można także poprosić o pomoc w weryfikacji policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami.

- Jeszcze raz podkreślamy, że udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi CBS nawet odmowa udzielenia informacji z powołaniem się przez respondenta na możliwość dokonania samospisu traktowana będzie jako odmowa udziału w spisie, czyli czyn zagrożony grzywną do 5 tys. zł – przestrzega burmistrz Pyskowic Adam Wójcik.

Żeby uniknąć kłopotów, najprościej spisać się więc samemu

Można to zrobić logując się na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99. Przypominamy, że osoby bez dostępu do internetu mogą skorzystać z punktu spisowego w holu Urzędu Miejskiego w Pyskowicach przy ul.Strzelców Bytomskich 3. Komputery podłączone do sieci oraz pomoc w dokonaniu samospisu czekają również w Miejskiej Bibliotece Publicznej, oraz jej filiach. Dotychczas książnicę odwiedziło w tym celu już 280 pyskowiczan!

- Do tej pory obowiązku spisowego dopełniło (dane na 23 czerwca) 36,6 proc. mieszkańców naszego miasta. Niby to więcej niż wynosi średnia dla powiatu (35,7 proc.) i województwa (33,6 proc.). Ale nie ma co się uspokajać statystykami. Czasu na wypełnienie obowiązku coraz mniej, a już za progiem sezon urlopów, w którym naszą uwagę mogą odwrócić inne rzeczy – zachęca do udziału w spisie burmistrz Adam Wójcik.

Warto podkreślić, że jest też premia dla osób, które samodzielnie spiszą się przez internet. To możliwość udziału w loterii z cennymi nagrodami. Na tych, którzy zdążą się spisać i zarejestrować do 7 lipca czekają do wygrania toyoty yaris i karty przedpłacone o wartości 500 lub 1000 zł.

Nie ma więc co zwlekać. Spiszmy się dla Polski, spiszmy się dla siebie!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również