Wiadomości z Pyskowic

Trwa akcja poszukiwań zaginionej Barbary Petryckiej

  • Dodano: 2018-12-31 12:00

21 grudnia wpłynęło do policji zawiadomienie o zaginięciu 44-letniej mieszkanki Gliwic, pani Barbary Petryckiej.

Złożył je pełnoletni syn kobiety, który jeszcze poprzedniego dnia zaczął szukać matki we własnym zakresie – niestety, bez powodzenia. Mając do czynienia z zaginięciem, czyli zdarzeniem o charakterze nagłym, uniemożliwiającym ustalenie miejsca pobytu osoby i zapewnienie ochrony jej życia, zdrowia lub wolności, wszczęto procedury przewidziane prawem. Do dziś, mimo wielu policyjnych ustaleń, nie natrafiono na żaden ślad zaginionej. W poszukiwania, prócz funkcjonariuszy, włączyli się znajomi 44-latki, mieszkańcy Gliwic, ochotnicy. Akcja oraz ustalenia przyczyn zaginięcia trwają.

W czwartek, 20 grudnia br. w godzinach przedpołudniowych Barbara Petrycka wyszła z domu w Gliwicach i do tej pory nie nawiązała kontaktu z rodziną. Ostatni raz widziana była przez syna krytycznego dnia ok. godz. 7.00, inna osoba miała z nią kontakt ok. 11.00. W toku akcji poszukiwawczej policjanci natrafili na nagranie z czwartku – ok. godz. 11.30 idącą panią Barbarę zarejestrowała jedna z kamer monitoringu przy ulicy Franciszkańskiej, bliżej ul. Błogosławionego Czesława.

W przypadku tej sprawy wstępna analiza nie wskazywała, aby zaginiona mogła należeć do grupy ludzi zagrożonych ze strony osób trzecich, jednak z uwagi na upływ czasu śledczy analizują i weryfikują różne hipotezy.

Policja gliwicka podjęła w sprawie następujące działania:

- natychmiast zarejestrowano panią Barbarę Petrycką jako osobę zaginioną i jej fotografię umieszczono w ogólnokrajowej policyjnej bazie danych,
- dokonano penetracji terenu ostatniego miejsca pobytu zaginionej, policjanci przeczesali okolice os. Baildona oraz brzegi rzeki Kłodnicy z wykorzystaniem swoich środków technicznych, m.in. drona,
- zabezpieczono zapisy monitoringów (miejskie i prywatne), natrafiono na ten z którego pochodzi prezentowana "stopklatka"
- zabezpieczono ślady i dowody, w tym także te do oznaczenia kodu genetycznego zaginionej,
- dokonano szeregu rozpytań osób, które jako ostatnie miały kontakt z zaginioną,
- sprawdzono szpitale, pogotowie ratunkowe, noclegownie,
- opublikowano wewnątrzpolicyjne fotokomunikaty poszukiwawcze,
- utrzymywany jest stały kontakt z synem kobiety oraz udzielane są mu informacje o stanie i przebiegu poszukiwań.

Niezależnie od realizacji powyższych przedsięwzięć podjęto inne czynności, określone w przepisach procedury karnej.

W sprawę zaangażowały się media, dołączyli mieszkańcy Gliwic. Równoległą ochotniczą akcję koordynuje Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Szukamy i Ratujemy”. Przez trzy dni ochotnicy przeszukali prawdopodobne miejsca przemieszczania się gliwiczanki, badano m.in. rzekę, stawy oraz okolice. Kilkakrotnie grupa ta wykorzystała swój dron, którym sprawdzała powierzchnię dużych terenów oraz lustra wody. Do tej pory nie natrafiono na ślad. Akcja trwa.

Zaginiona ma 44 lata, 165 cm wzrostu, jest brunetką o szczupłej budowie ciała. Wyszła z domu między ok. godz. 11.00, nie zabierając ze sobą telefonu czy dokumentów.

Prosimy każdego, kto posiada jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu lub losów pani Barbary, o kontakt z gliwicką policją. Telefon całodobowy 32 336 92 55 lub 997.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.