Wiadomości z Pyskowic

„Trójka” na szóstkę. Po modernizacji mamy perełkę

  • Dodano: 2023-07-28 09:30

Uczniowie „trójki” po wakacyjnej przerwie wrócą do zupełnie odmienionej szkoły. Siedem miesięcy po rozpoczęciu zakończyła się modernizacja placówki oraz sąsiadującej z nią hali sportowej. Gruntowne zmiany widać na zewnątrz i w środku. Są wśród nich odnowione elewacje, ogniwa fotowoltaiczne, udogodnienia dla osób o specjalnych potrzebach jak platforma windowa. Warto podkreślić, że koszty inwestycji o wartości 8,7 mln zł aż w 84 proc. zostały pokryte z programu Polski Ład.

Wielka metamorfoza szkoły

Na metamorfozę obiektów składa się ich termomodernizacja, poprawa estetyki oraz funkcjonalności, zwłaszcza w zakresie likwidacji barier architektonicznych i ułatwień dla osób z niepełnosprawnością i wprowadzenie instalacji zielonej energii, jak baterie słoneczne i zewnętrzne lampy solarne. A jak zmiany wyglądają w szczegółach? W ramach prac zostały m.in. oczyszczone i ocieplone ściany zewnętrzne szkoły wraz z odtworzeniem elementów dekoracyjnych, wymienione drzwi i okna oraz oświetlenie wewnętrzne. Dodatkowo przebudowano szatnie i węzły sanitarne, a na dachu pojawiła się instalacja fotowoltaiczna.

Udogodnienia dla osób o z niepełnosprawnościami 

Przestrzeń dydaktyczna i ogólnodostępna została przystosowana do potrzeb osób o szczególnych potrzebach. Na parterze, 1. oraz 2. piętrze powstały przeznaczone dla nich toalety, przy wejściach do klas zamontowano tabliczki informujące o funkcji pomieszczenia w formie wizualnej oraz dotykowej (alfabet Braille’a). Poszerzono otwory drzwiowe, a na zewnątrz - od elewacji wschodniej – uruchomiono platformę windową.

Pod tym samym kątem dostosowano również budynek hali - w łączniku ze szkołą pojawiła się platforma schodowa, wszystkie wejścia zostały wyposażone w pochylnie, „kładka” dla wózków inwalidzkich połączyła również parking ze ścieżką prowadzącą do areny.

W trosce o najdrobniejsze szczegóły 

Inwestycja w hali objęła również m.in. wymianę stolarki okiennej (elewacja wschodnia i zachodnia), montaż żaluzji zewnętrznych, przemalowanie budynku z dostosowaniem kolorystyki do budynku szkoły, modernizację daszków nad wejściami do budynku, wykonanie podświetlonego logo oraz napisu Hala Widowiskowo-Sportowa im. Huberta Wagnera oraz założenie instalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie w ramach programu rządowego  

Projekt pn. „Kompleksowa termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 3 oraz hali widowiskowo-sportowej im. Huberta Wagnera w Pyskowicach" uzyskał dofinansowanie w ramach pierwszej edycji programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Miasto pozyskał na ten cel dotację w kwocie 7 353 000,00 zł, co odpowiada 84 proc. końcowych kosztów. Wartość inwestycji zamknęła się kwotą 8 723 975,17 zł, z czego ponad 300 000 zł wydano na prace dodatkowe. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlane KORABUD Adam Kordek z Gliwic.

„Trójka” na szóstkę. Po modernizacji mamy perełkę / fot. UM Pyskowice


Źródło: Urząd Miejski Pyskowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również