Wiadomości z Pyskowic

Szybki pociąg z Pyskowic do Gliwic? Głos mają mieszkańcy!

  • Dodano: 2020-06-26 06:30, aktualizacja: 2020-06-25 09:59

Pojawiła się możliwość reaktywacji połączenia kolejowego do Gliwic. Możemy liczyć na wsparcie z rządowego programu „Kolej+” oraz  z budżetu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Przywrócenie komunikacji kolejowej  Pyskowic z Gliwicami to olbrzymia szansa na rozwój. Zanim jednak zapadną ostateczne decyzje władzom miasta zależy na poznaniu Waszej opinii.

SZYBKI POCIĄG Z PYSKOWIC DO GLIWIC? GŁOS MAJĄ MIESZKAŃCY

O potrzebie odtworzenia ruchu pociągów w systemie sprawnej kolei podmiejskiej mówi się od lat. Wielu mieszkańców koncentruje swoją aktywność zawodową poza Pyskowicami. Od czasu likwidacji torów na odcinku ze stacji Pyskowice do Pyskowice-Miasto nie wszyscy z nich mają jednak możliwość bezpośredniego dojazdu pociągiem do Gliwic.


Zamierzenia zyskały realny kształt wraz z powstaniem Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, której członkiem są Pyskowice. Rozwój transportu szynowego jest strategicznym celem GZM. W przyszłości kolej ma być kręgosłupem całego systemu komunikacji publicznej w regionie. Aby tak się stało, konieczne jest powstanie Kolei Metropolitalnej. GZM wykonało właśnie kolejny krok na tej drodze – w kwietniu rozstrzygnięto przetarg na opracowanie studium wykonalności inwestycji.


Ważne miejsce w tych planach, podobnie jak w zarzuconym projekcie Kolejowego Ruchu  Regionalnego, przypadło Pyskowicom. Stacja w naszym mieście, a może stacje jeżeli uda się przedłużyć połączenie do Pyskowic - Miasta, mają być przystankami początkowymi nowej kolei aglomeracyjnej. Zamierzenia zakładają, że połączenia w godzinach porannego i popołudniowego szczytu dojazdów/powrotów do i ze szkół  oraz zakładów pracy będą bardzo częste. Pociąg z Pyskowic Miasta w drodze do Gliwic zatrzymywać się będzie na stacji Pyskowice - Gliwice Kuźnica - Gliwice Łabędy (po modernizacji, z węzłem przesiadkowym) - Gliwice os. Kopernik (nowy przystanek). Dodatkowo przy stacjach: Pyskowice i  Pyskowice Miasto zrealizowane zostałyby w ramach tej inwestycji strefy parkowania typu Park&Ride, z parkingami samochodowymi i rowerowymi dla przesiadających się na pociąg.


Zamierzenia samorządu Pyskowic są już daleko zaawansowane. Plany posiadają akceptację GZM oraz miasta Gliwice. Na wprost oczekiwań wyszły też plany rządowe. Nowe perspektywy finansowania rozwoju sieci kolejowej daje program „Kolej+”.


Procentują partnerskie relacje wśród samorządów Metropolii. GZM zadeklarowała pomoc Pyskowicom we współfinansowaniu przedsięwzięcia. To kolejny przykład,  że członkostwo i doskonała współpraca w  ramach Metropolii przekłada się na konkretne korzyści dla miasta.


Drodzy Mieszkańcy, przywrócenie połączenia kolejowego dla Pyskowic to niepowtarzalna okazja na przyszłość i rozwój miasta. Wierni zasadzie, że nic o Was, bez Was i ten pomysł poddajemy pod konsultacje z Państwem. Czekamy na Wasze opinie. Czy, jeżeli połączenie zostanie uruchomione, w drodze do Gliwic wybierzecie samochód czy pociąg? Swój głos można oddać do końca czerwca w sondzie pod banerem "KOLEJ NA PYSKOWICE”

Komentarze (3)    dodaj »

  • Franek

    Polecam wszystkim książkę Tomasza Trammera - Ostre cięcie, Jak niszczono polską kolej.

  • tadek

    mamy 0otencjal mozemy to wykorzystac

  • Danka

    Jeżeli nie będzie skomunikowania na Katowice (tak jak teraz) to szkoda pieniędzy.Warto zastanowić się nad bezpośrednim połączeniem Opola z Katowicami i żeby wszystkie pociągi zatrzymywały się w Pyskowicach, tak jak kiedyś było, a na "starej banie" zrobić parkingi.Taniej i praktyczniej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również