Wiadomości z Pyskowic

Stacja Kultury na ostatniej prostej. Oddanie jeszcze w tym roku

  • Dodano: 2023-01-20 06:30, aktualizacja: 2023-01-19 19:54

Z końcem bieżącego roku powinna być gotowa siedziba Stacji Kultury. Przetarg na dokończenie rewitalizacji dawnego dworca wygrał wykonawca dotychczasowych prac firma Milimex S.A z Siemianowic Śląskich.

Ostatni etap robót kosztować będzie blisko 6,7 mln zł, a 95 proc. tej kwoty pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ślaskiego. Oddanie budynku planowane jest do końca 2023 r.

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat popadający w ruinę zabytkowy dworzec kolejowy zmienił się nie do poznania. Wymieniono dach i założono instalację fotowoltaiczną, założono nowe instalacje, odnowiono całkowicie wnętrza. Teraz przyszła kolej na odrestaurowanie elewacji oraz postawienie nowego segmentu w miejsce rozpadającej się dobudówki. W zmodernizowanych pomieszczeniach pojawi się również wyposażenie.

Szczegółowy zakres prac obejmuje m.in. rozbiórkę budynku przylegającego i postawienie nowego, renowację elewacji (usunięcie starych powłok malarskich oraz zabrudzeń, uzupełnienie ubytków, wypełnienie spoin, impregnacja), dobudowę przeszklonego przedsionka od frontu wraz z podjazdem, montaż windy oraz brakującej stolarki okiennej i drzwiowej, zakup 150 krzeseł do sali widowiskowej.

Życie wróci w stare mury w przyszłym roku

Przypomnijmy, że celem prac jest nie tylko uratowanie zabytku, ale przede wszystkim stworzenie atrakcyjnego miejsca do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności. Nowe centrum, pod nazwą Stacja Kultury, będzie oferować usługi kulturalne, społeczne i edukacyjne. Przewidziano stworzenie m.in. klubokawiarni z dostępem do internetu oraz medioteką/ biblioteką, przestrzeni biurowych, w tym dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz organizowania spotkań i konferencji, pomieszczeń na zajęcia warsztatowe i artystyczne. Nową dobudówkę zajmie część sali widowiskowej oraz konferencyjnej. Obiekt odzyska funkcje obsługi podróżnych – pojawi się poczekalnia z toaletą i biletomatami.

Zakończone pod koniec ubiegłego roku prace kosztowały ponad 7,5 mln zł. Z kolei wartość II etapu to 6 695 000,00 zł. Inwestycja posiada dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wkład środków z Unii Europejskiej stanowi 95 proc. kosztów przedsięwzięcia. Wykonawcą prac jest wyłoniona w przetargu firma Milimex S.A. z Siemianowic Śląskich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również