Wiadomości z Pyskowic

Rodzina w centrum uwagi i w centrum działania

  • Dodano: 2018-03-21 07:45, aktualizacja: 2018-03-22 08:08

Polityka społeczna nie jest kosztem, jest inwestycją o wysokiej stopie zwrotu, jest budowaniem ładu społecznego, dzieleniem się owocami wzrostu gospodarczego ze społeczeństwem – mówiła dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, biorąca udział w zorganizowanej przez wojewodę śląskiego konferencji pn. „Rodzina w centrum uwagi”.

Patrzę na ten tytuł konferencji - „Rodzina w centrum uwagi” - i to jest to, czego przez te lata chcieliśmy, ale dzisiaj mogę powiedzieć, że rodzina, poza tym, że jest w centrum uwagi i skupia na sobie wzrok nas wszystkich, to jest już kawałek dalej - jest w centrum działania, jest w centrum polityki społecznej – podkreśliła Minister Rafalska, która podczas spotkania opowiedziała o realizacji polityki prorodzinnej w Polsce i wdrażanych w tym zakresie rządowych programach. – To, co charakteryzuje Śląsk to jest ta silna rodzina i w naszych działaniach ta rodzina była najważniejsza – dodała szefowa MRPiPS.

Za pośrednictwem rządowych programów znacznie zwiększył się w ostatnich latach odsetek wydatków przeznaczanych z budżetu centralnego na politykę rodzinną. W 2011 r. wynosił on 1,3% PKB, natomiast w roku 2017 wydatki na ten cel kształtowały się na poziomie 3,11% PKB. Wzrosła też liczba urodzeń w Polsce, która w ubiegłym roku przekroczyła 400 tys. Zmniejszył się za to odsetek skrajnego ubóstwa, który jeszcze w 2015 r. wynosił 6,5%, a rok później kształtował się na poziomie niecałych 5%. W ramach programów „Senior+” i „Maluch+” zwiększone zostały też środki na realizację polityki senioralnej oraz rozwój sieci instytucji zajmujących się opieką nad najmłodszymi dziećmi.

O wspieraniu polskich rodzin mówił też podczas otwarcia konferencji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - Jeszcze nigdy w historii III RP tak wiele środków, i tych intelektualnych, ale przede wszystkim tych finansowych, nie było dedykowanych dla polskich rodzin (…) Dla mnie, jako wojewody, jako męża, jako ojca 2 dzieci, program „Rodzina 500+” ma znaczenie co najmniej w trzech wymiarach. Jeden wymiar to jest wymiar gospodarczy - to wyjątkowa inwestycja dla naszego społeczeństwa, drugi - to jest demograficzny – wszyscy sobie zdajemy sprawę, że jeżeli chcemy cywilizacyjnie się rozwijać, to musimy ten stopień zastępowalności zdecydowanie powiększyć, a trzeci wymiar, który jest prawie w 100% osiągnięty, to jest likwidacja ubóstwa, równe traktowanie i większe, równe szanse młodego pokolenia – wymieniał wojewoda.

Podczas konferencji poruszono także temat roli samorządu w umacnianiu rodziny, o czym mówił przewodniczący Rady Miasta Bielsko-Biała Przemysław Drabek, a Renata Szopa, przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji sosnowieckiej, opowiedziała o wkładzie rodzin w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Spotkanie było również okazją do wręczenia wyróżnień za działalność na rzecz rodziny i pieczy zastępczej dla podmiotów szczególnie mocno angażujących się w regionie w takie działania. – Z wielkim szacunkiem zwracam się do wszystkich rodzin, a także właściwych organizacji, które swoją działalnością, postawą społeczną oraz ludzkim podejściem deklarują szeroko rozumianą pomoc dla konkretnych osób i konkretnych rodzin. Miejcie świadomość, że w swojej prostocie, w swojej skromności robicie rzeczy wielkie, rzeczy szlachetne – dziękował przedstawicielom fundacji i stowarzyszeń wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Przy okazji wizyty w województwie śląskim Minister Elżbieta Rafalska spotkała się także z podopiecznymi Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej oraz odwiedziła Ośrodek Miłosierdzia Bożego w Mikołowie.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również