Wiadomości z Pyskowic

Pyskowiczanin stracił 9000 tysięcy złotych przez oszustów z OLX i... swoją nieuwagę

  • Dodano: 2023-08-21 13:15

W niedzielę policjanci z Pyskowic przyjęli zgłoszenie dotyczące oszustwa na szkodę 36-letniego mieszkańca tego miasta. Mężczyzna wystawił do sprzedaży odzież dziecięcą na portalu OLX. Szybko otrzymał SMS, z informacją, że ktoś wpłacił już pieniądze, aby dostać przelew, trzeba się zalogować pod wysłany link. Po chwili kolejna informacja, że będzie kontakt telefoniczny z banku.

Okoliczności kradzieży

Sprawcy zyskali dane konta pokrzywdzonego, jego zgody na podwyższenie limitów wypłat BLIK. Kolejne potwierdzenia wypłat wynikały z nieczytania treści otrzymywanych autoryzacji. Straty, jakie poniósł pyskowiczanin (w wyniku trzech wypłat w warszawskich bankomatach) to 9000 złotych. Ciekawostką, jest też, że fałszywy urzędnik bankowy, z którym rozmawiał pokrzywdzony, przedstawił się popularnym polskim nazwiskiem, mówiąc przy tym z charakterystycznym wschodnim akcentem.

Jak uniknąć oszustwa? 

• Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych

• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX

• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX

• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Pyskowiczanin stracił 9000 tysięcy złotych przez oszustów na OLX i... swoją nieuwagę / KMP Gliwice


Źródło: Komenda Miejska Policji w Gliwicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również