Wiadomości z Pyskowic

Pyskowice: Wiosenny dzień otwarty w szkole demokratycznej "Grajfka"

  • Dodano: 2023-03-10 06:30, aktualizacja: 2023-03-09 20:30

Dzieci same wybierają zajęcia, nie ma dzwonków, ławek, kartkówek i zadań domowych, a to wszystko odbywa się na łonie natury.

Dni Otwarte w Pyskowicach

Jeżeli zastanawiasz czy taka formuła szkoły jest dla Twoich dzieci to musicie się spotkać w pyskowickiej bazie leśnej Szkoły Demokratycznej Grajfka. 11 marca odbywają się tam Dni Otwarte, na które ubierzcie się ciepło i na sportowo.

11 marca, od 12:00 do 14:30, podczas Dni Otwartych, dorośli posłuchają czym jest leśna szkoła demokratyczna i w jaki sposób odbywają się zajęcia, natomiast dzieci wezmą udział w warsztatach i zabawach. Rozpalone zostanie również ognisko. 

 - Dzisiaj dzieci potrzebują kompetencji społecznych, w tym szczególnie współpracy i reagowania na zmienne otoczenie, a nie wiedzy, która królowała i była wymagana w szkole, do której osobiście chodziłem - mówi Piotr Majchrzak, tata Tosi i Heleny uczęszczających do Grajfki.

Nurt demokratyczny w jakim pracuje Grajfka to alternatywna forma edukacji. Pod Gliwicami funkcjonuje od roku i właśnie zbiera zapisy na kolejny rok szkolny 2023/2024. 

 - To nie jest powszechna szkoła i ciągle odpowiadamy na setki pytań dlatego co jakiś czas organizujemy Dni Otwarte, byście mogli z nami być i na własnej skórze poczuć co się u nas dzieje. Dlatego jak zawsze opowiemy Wam o naszym leśnym pomyśle na szkołę i wartościach jakie w niej rozwijamy – mówi Zuzanna Szołtysek, mentorka w szkole demokratycznej. 

 - Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz wysyłać dziecka do szkół systemowych to powinieneś spędzić najbliższą sobotę właśnie z nami – dodaje Elwira Szewczyk, mentorka w Grajfce. 

 - Często inni rodzice zadają mi pytanie czy Grajfka jest szkołą bez zasad. To błędne myślenie. Rzeczywiście nasze dzieci nie funkcjonują w szkolnym reżimie, ale to nie oznacza, że nie będą w stanie dostosować się do życia w społeczeństwie. Uważam, że to właśnie one poradzą sobie najlepiej, bowiem stale pracują nad rozwojem wielu umiejętności społecznych. To co cechuje naukę w szkole demokratycznej to wielki szacunek jakim otacza się dziecko i jego potrzeby z jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb dorosłych prowadzących zajęcia oraz rodziców uczniów– mówi Justyna Bielówka, mama Lili uczęszczającej do Grajfki.

Grajfka (w gwarze śląskiej to smykałka i umiejętność) to szkoła, która stawia na rozwój talentów i naturalnych zasobów dzieci. Nie jest ona jedyną szkołą, która na naszym terenie prowadzi dzieci w duchu demokratycznym, ale jako jedyna jest szkołą leśną co oznacza, że część zajęć odbywa się na łonie natury, bo na leśnej działce, w Pyskowicach, kwadrans od centrum Gliwic. Dzieci mają 3 przeszklone kontenery, by podczas chłodnych dni nie traciły z oczu przyrody, jednak i tak większość czasu przebywają na zewnątrz. Mają boisko, piaskownicę, trampolinę, huśtawki, hamaki i dwa tipi. Całoroczne namioty stawiały razem ze swoimi rodzicami

Pyskowice: Wiosenny dzień otwarty w szkole demokratycznej "Grajfka" / fot. org.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również