Wiadomości z Pyskowic

Przypominamy o uchwale antysmogowej

  • Dodano: 2020-12-23 16:45

Zimą smog daje się szczególnie we znaki. Do „normalnego" zanieczyszczenia spowodowanego ruchem samochodowym dochodzą spaliny z pieców i kotłów, którymi ogrzewamy mieszkania. Powietrze brudzą zwłaszcza te przestarzałe, tzw. kopciuchy. Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego (ZGiPSCWŚ). przypomina, że zgodnie z uchwałą antysmogową te najstarsze z nich, dziesięcioletnie i starsze, muszą być zlikwidowane w ciągu nadchodzących 12 miesięcy.

Uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Śląskiego z 2017 r. wprowadziła obowiązek wymiany kotłów poniżej klasy 5 lub ECODESIGN. W pierwszym rzędzie są do tego zobowiązani użytkownicy pieców pozaklasowych. W przypadku kotłów starszych niż 10 lat muszą to zrobić do końca 2021 r., mieszczących się w przedziale 5-10 lat do początku 2024, a poniżej 5 lat – przed 2026. W 2027 upływa termin wymiany kotłów 3 i 4 klasy.

Posiadacze tzw. kopciuchów mogą skorzystać z dofinansowania wymiany. Dotacje na modernizację systemu grzewczego oferuje m.in. rządowy program „Czyste powietrze”, również gmina Pyskowice zaplanowała pomoc na ten cel - w budżecie na przyszły rok są środki na dofinansowanie likwidacji niskiej emisji.

Związek Gmin i Powiatów zwraca również uwagę, że uchwała antysmogowa zakazuje spalania mułu, flotu, węgla brunatnego oraz wilgotnego drewna. Wszystko po to, żeby nasze powietrze było czystsze, a my – zdrowsi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również