Wiadomości z Pyskowic

Powstała tężnia solankowa

 • Dodano: 2018-08-22 11:00

W parku na placu Józefa Piłsudskiego powstała tężnia solankowa wraz z małą architekturą.

Jest to zadanie, które wybrane zostało do realizacji przez mieszkańców w ramach II Pyskowickiego Budżetu Obywatelskiego. 

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja wyposażona w pompę, która rozprowadza solankę po odpowiednio rozmieszczonych gałęziach. Powoduje to wytwarzanie specyficznego mikroklimatu, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i we wzmocnieniu systemu odpornościowego.


Źródło: UM Pyskowice

Komentarze (7)    dodaj »

 • alojz

  Ale kosztowała 75tyś nie milion przecież

 • ANDE

  Uzasadnienie tego, że sfinansowano to z budżetu obywatelskiego to jakaś kpina. To, że władze dają określoną kwotę do rozdysponowania nierozsądnej, niewielkiej grupie ludzi to dopiero jest skandal. Owszem jeśli wszystkie problemy Pyskowic byłyby załatwione (np. bariery architektoniczne, ławki na ulicach dla ludzi, dziurawe chodniki, smród z wysypiska etc.) i w budżecie zostałaby jakaś kwota pieniędzy to można by zafundować sobie gadżet w postaci tężni czy czegoś podobnego. Ale przecież w budżecie Pyskowic ciągle brakuje pieniędzy na wszytko, np. na załatwienie sprawy smogu w Pyskowicach. Milion na tężnie? ... hm ... 10 tys. kosztuje wymiana ogrzewania z węglowego na gazowe w jednym mieszkaniu. Za milion można zrobić 100 mieszkań. W każdym budynku jest średnio 10 dymiących kominów, czy zdajecie sobie sprawę jakby to mogło ograniczyć niską emisję? Sezon grzewczy zacznie się w Październiku, a zakończy w Kwietniu (czyli prawie 8 miesięcy w roku) . Ale mamy tężnie, i tężnie nas uleczą z tego co sobie powdychamy. Miasto sobie kompletnie nie radzi z opróżnianiem śmietników, pewno nie ma pieniędzy w budżecie, ale mamy tężnie. Mądre władze podpowiedziałby niemądrej, niewielkiej grupie obywateli, którzy bardzo chcieli mieć tężnie, że trzeba załatwić ważniejsze sprawy. Ale władze mają przecież uzasadnienie: "To nie rządzący wydali te pieniądze tylko obywatele głosując na ten projekt" albo "Szanowna Pani/Panie Ande, tężnia została zrealizowana z budżetu obywatelskiego.", no i najważniejsze: "wykonanie tężni pokazuje, że nastawienie rządzących jest pro obywatelskie". I to ostatnie uzasadnienie jest najważniejsze, pokazać ludziom, że nastawienie jest pro obywatelskie. Ale tak naprawdę nastawienie nie jest pro obywatelskie. Rządzącym w Pyskowicach brak pomysłu na Pyskowice i nie są dobrymi gospodarzami miasta.

 • ANDE

  Człowieku po co Ci skład solanki, to i tak nigdy nie będzie nie Ciechocinek, to są Pyskowice. Tak w ogóle, to zrobienie tężni w miejscu kwietnika (a kiedyś dawno temu, pięknej fontanny) idealnie pokazuje stosunek ekipy rządzącej miastem do ludzi mieszkających w Pyskowicach. Rządzący wydali kupę forsy na tężnię solankową, a miasto nadal posiada bariery architektoniczne. Droga do przychodni na ul. Wojska Polskiego to dla osoby na wózku tor przeszkód. Co z tego, że w przychodni jest winda, jak przed przychodnią z każdej strony są schody. Pyskowice to miasto emerytów, gdyby chociaż kilku włodarzy tego miasta wiedziało co to jest chromanie przestankowe, to zrozumieliby, że ławki są potrzebne nie tylko przed urzędem (żeby ładnie wyglądało, ale w całym mieście, tak aby starsi ludzie, którzy muszą usiąść co 50 m kiedy jak idą, mogli wyjść z domu. Wiele osób dobrze wie, że z powodu bezmyślności rządzących, na mieście nie ma ławek i z tego powodu nie wychodzą z domu. Życzę wszystkim rządzącym Pyskowicami, aby dopadły ich na starość problemy z poruszaniem się a nogi, żeby wlazły im z bólu do[...]y :-) Rządzącym brak pomysłu na Pyskowice i nie są dobrymi gospodarzami miasta.

 • Jolka Rożek

  Powiem Ci ANDE, że masz rację, mi się wydaje, że z tą tężnią to jakiś wałek, pewno ktoś wziąn do lapy.

 • Dzonana

  Szanowna Pani/Panie Ande, tężnia została zrealizowana z budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że ktoś złożył projekt, a Pyskowiczanie wybrali go do realizacji podczas głosowania. Trzeba było złożyć swój projekt, a nie teraz zrzędzić. Proszę opracować coś i poddać pod głosowanie w 2019 roku.I owszem z jednym się zgodzę, wykonanie tężni pokazuje, że nastawienie rządzących się pro obywatelskie, skoro my mamy głos.

 • Tomek

  To nie rządzący wydali te pieniądze tylko obywatele głosując na ten projekt

 • Schmidtko

  Proszę o podanie składu solanki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również