Wiadomości z Pyskowic

Podejrzane znalezisko w piwnicy

  • Dodano: 2020-12-07 16:00

W piątkowy wieczór mieszkanka jednego z sołectw w gminie Toszek powiadomiła policjantów z Pyskowic o znalezieniu podejrzanego przedmiotu. Podczas prac porządkowych w piwnicy 65-latka ujawniła... broń palną.


Na miejsce pojechał policyjny pirotechnik. Okazało się, że za piwniczną szafą ktoś z byłych, zmarłych już domowników musiał ukryć pistolet samopowtarzalny TT z 1951 roku, wraz z dwoma magazynkami. Była też ostra amunicja – 46 naboi. Policjanci wyjaśniają pochodzenie broni i jej ewentualne użycie w przestępstwie. 

Posiadanie broni palnej bez wymaganego prawem zezwolenia jest karalne. Kodeks karny, w art. 263 § 2 kk, mówi, że sprawca tego rodzaju występku podlega karze od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Karane jest nie tylko nielegalne posiadanie broni wykonanej fabrycznie, ale także tzw. samodziałowej, czyli zrobionej metodami chałupniczymi. Samo wejście w posiadanie broni palnej, na przykład w wyniku jej kradzieży, powoduje, że sprawca odpowiada osobno za kradzież i osobno za nielegalne posiadanie. 

Pamiętajmy, że samo posiadanie amunicji, choćby jednego naboju w celach pamiątkowych czy kolekcjonerskich, wywołuje ten sam skutek prawny – sprawca ponosi analogiczną do posiadania broni odpowiedzialność karną. 

Podejrzane znalezisko w piwnicy

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.