Wiadomości z Pyskowic

Pakiet alertowy rządu. Wracają limity osób i ograniczenia w podróżowaniu

  • Dodano: 2021-12-01 10:30

Od 1 grudnia w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa (zwanego omikron) rząd wprowadza tzw. pakiet alertowy. Zakłada on, że w zgromadzeniach i uroczystościach (np. weselach, stypach), a także dyskotekach będzie mogło brać udział maksymalnie 100 osób (obecnie jest to 150).

Pakiet alertowy od 1 grudnia

W przypadku placówek kultury, obiektów sportowych, gastronomicznych, hoteli oraz kościołów limity dostępnego obłożenia zostaje zmniejszony z 75 do 50 proc. miejsc (w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione). Zwiększona natomiast zostaje (z 10 do 15 m.kw.) obowiązkowa powierzchnia przypadająca na jedną osobę w siłowniach, klubach i centrach fitness, muzeach, galeriach sztuki, na targach, wystawach, kongresach, konferencjach oraz placówkach handlowych.

Ograniczenia na granicach

Od 1 grudnia wprowadzone zostają także dodatkowe ograniczenia dla osób podróżujących z krajów spoza strefy Schengen. Wprowadzony zostaje zakaz lotów z Botswany, RPA, Namibii, Eswatini, Lesotho, Zimbabwe i Mozambiku. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą być zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Dla podróżujących z krajów non- Schengen wprowadzone zostaje wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonanym po upływie 14 dni od przekroczenia granicy. Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznanymi na terenie Unii Europejskiej, które przyjeżdżają do Polski, nie podlegają kwarantannie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.