Wiadomości z Pyskowic

Nadchodzi przebudowa Szopena. Będą pierwsze ronda w Pyskowicach

  • Dodano: 2023-03-03 06:30, aktualizacja: 2023-03-02 19:22

Już niedługo rozpocznie się oczekiwana przez mieszkańców modernizacja ciągu ulic Szopena i Kazimierza Wielkiego.

Nawierzchnia dróg i chodników zostanie odnowiona, pojawią się miejsca parkingowe i ścieżka rowerowa, ale największą nowością będą dwa ronda. 28 lutego miasto Pyskowice podpisało w tej sprawie umowę z wykonawcą. Daje ona rok na realizację prac.

Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg wygrała firma P.U.H. „DOMAX” Arkadiusz Mika z Boronowa ceną 9 655 500,00 zł. W najbliższych tygodniach przygotuje dokumentację budowlano – techniczną i harmonogram prac.

Co mówią założenia, które będą podstawą projektu?

Przebudowa obejmie odcinek o długości 1047,5 m. W zakres przebudowy ul.Szopena wchodzi m.in. wymiana nawierzchni i chodników, budowa zatok autobusowych i nowych miejsc parkingowych. Ulica Kazimierza Wielkiego na pokrytym już asfaltem odcinku zyska nową warstwę ścieralną, a w końcowym przebiegu, obecnie utwardzonym betonowymi płytami, całkowicie nową nawierzchnię. Na całej długości, od skrzyżowania z ul.Strzelców Bytomskich do ul.Lokalnej, powstanie ścieżka dla bicyklistów z odcinkami pieszo – rowerowymi.

Precedensową zmianą w układzie komunikacyjnym Pyskowic będą pierwsze w naszym mieście ronda. Jedno przewidziano na skrzyżowaniu ul.Szopena z Wojska Polskego, drugie w obrębie połączenia ul.Szopena, Wieczorka i Kazimierza Wielkiego. Planując rozwiązanie brano pod uwagę jego zalety - bezpieczeństwo, wysoką przepustowość, możliwość łatwego i bezpiecznego zawracania. Warto przy tym zwrócić uwagę, że przebudowa ul.Kazimierza Wielkiego z dużym prawdopodobieństwem wpłynie na podniesienie jej znaczenia komunikacyjnego. Może przyjąć rolę łącznika do centrum dla zlokalizowanych na północnym obrzeżu miasta osiedli mieszkaniowych, jako wygodna alternatywa dla objazdu ulicami Poznańską bądź Wyzwolenia.

Realizacja inwestycji powinna rozpocząć się na początku wiosny. O planowanym harmonogramie prac, możliwych ograniczeniach w poruszaniu się samochodami i zmianach w organizacji ruchu będziemy informowali na bieżąco.

Przebudowa ciągu ulic Szopena i Kazimierza Wielkiego posiada dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Dotacja pozwoli pokryć 95 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również