Wiadomości z Pyskowic

Młodzież z Niemiec i z Polski rozmawiała w Pyskowicach dokąd zmierza Europa

  • Dodano: 2022-05-17 06:30, aktualizacja: 2022-05-16 23:22

12 maja Zespół Szkół im. M. Konopnickiej (ZSMK) stał się centrum debaty nad przyszłością Europy w związku z jej historią.

W dyskusji uczestniczyła młodzież z niemieckiego Calw, Pucka, Knurowa i Pyskowic, a konferencja zgromadziła grono znamienitych gości, wśród nich sekretarz naszego miasta Agnieszkę Kazubek.

Dokąd zmierza Europa? - spotkanie młodzieży

„Nobliści z Polski i Niemiec, którzy w szczególny sposób głosili ideę solidarności, wolności, pokoju i działali na rzecz integracji europejskiej”, „Polityka klimatyczna EU – mocne i słabe strony”, „Czy granice państw stanowią granicę dla muzyki?”, „Nigdy więcej wojny! – przyczyny konfliktów w Europie w XX i XXI wieku”, „Sportowiec jako ambasador swojego Państwa. Wielcy sportowcy Polski i Niemiec – ich rola we współczesnym świecie” – to zagadnienia, które przedmiotem pracy młodych ludzi ze szkół Calw i Pucka – powiatów partnerskich powiatu Gliwickiego oraz Knurowa i Pyskowic. W międzynarodowych, mieszanych zespołach badawczych językiem roboczym był angielski (lub polski i niemiecki dla osób dwujęzycznych), tak samo prowadzone były też prezentacje podczas wieńczącej debatę konferencji.

Zadaniem warsztatów było pobudzenie międzynarodowej polsko-niemieckiej dyskusji o przyszłości Europy z uwzględnieniem jej przeszłości oraz zwróceniem uwagi na podobieństwa i różnice kształtujące społeczeństwa obu państw. Taki sam cel przyświecał konferencji, w której głos zabrali m.in. Edyta Mierzwa, dyrektor ZSMK, Waldemar Dombek, starosta gliwicki , dr Frank Wiehe, wicestarosta Calw, Jarosław Białk, starosta pucki. Sekretarz Pyskowic Agnieszka Kazubek w swoim wystąpieniu zastanawiała się, co sprawia, że ludzie są szczęśliwi.

Aby wysłuchać, co na temat przyszłości kontynentu ma do powiedzenia młode pokolenie, do Pyskowic przyjechali również m.in. przedstawiciele gmin z powiatu Gliwickiego (reprezentowane były Pilchowice, Pyskowice, Sośnicowice, Toszek i Wielowieś) oraz dyrektorzy szkół prowadzonych przez powiat gliwicki.

Polsko-niemiecka konferencja "Przeszłość i przyszłość naszego kontynentu” odbyła się w ramach debaty o przyszłości Europy oraz zwalczaniu eurosceptycyzmu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.