Wiadomości z Pyskowic

Maseczki szyte przez wolontariuszy trafią do mieszkańców Pyskowic

  • Dodano: 2020-04-07 10:30

Od tego tygodnia, z inicjatywy samorządu, część maseczek ochronnych szytych na bieżąco przez wolontariuszy i ochotników, trafiać będzie też w ręce mieszkańców Pyskowic.

Straż Miejska oraz wolontariusze, w różnych dniach i godzinach, a także w różnych miejscach miasta, rozdawać będą chętnym mieszkańcom wielorazowe bawełniane maseczki. W związku z zakazem zgromadzeń oraz wprowadzonymi ograniczeniami, będą one rozdawane w takich miejscach, w których można obecnie przebywać tj. w okolicach sklepów, aptek, poczty, przystanków autobusowych czy parkingów. Do każdej maseczki dołączona będzie karteczka informacyjna z instrukcją użytkowania. Maseczkę stosować należy przebywając na zewnątrz, w komunikacji zbiorowej, w miejscach publicznych. Przed każdym kolejnym użyciem maseczkę powinno się wyprać i wyprasować.

Maseczki ochronne dla mieszkańców 
Inicjatywa ta jest kontynuacją akcji szycia ochronnych maseczek bawełnianych przez grupę wolontariuszy i ochotników z naszego miasta oraz okolicznych miejscowości, koordynowanej i zainicjowanej przez Stowarzyszenie Ludzie Miasta. Maseczki te trafiają w pierwszej kolejności do pracowników służby zdrowia, ale też do okolicznych służb mundurowych czy instytucji. Jednak w związku z rozwojem akcji przekształciła się ona w Inicjatywę Sąsiedzką, realizowaną przez samorząd oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach w ramach projektu „Aktywne Pyskowice”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Działania 9.1.

Maseczka taka nie ochroni przed zarażeniem koronawirusem, ale:

- częściowo chroni przed przeniesieniem wirusa z dłoni w okolice ust, nosa,

- może zminimalizować ryzyko zarażenia, ale co najważniejsze może chronić osoby

  postronne, żebyśmy kaszląc i kichając nie zakażali innych,

- noszenie maseczki nie zwalnia nas z obowiązku trzymania odpowiedniego dystansu,

  unikania skupisk ludzkich czy dbania o higienę,

- maseczki nie zaszkodzą, mogą stanowić uzupełnienie ochrony.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest mycie rąk, izolacja i ograniczenie kontaktów międzyludzkich, a także stosowanie się do aktualnych zaleceń i wytycznych.

Wszystkim zaangażowanym w tę akcję, w imieniu całej pyskowickiej społeczności, pięknie dziękujemy!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również