Wiadomości z Pyskowic

Kolejna dotacja na rewitalizację dawnego dworca kolejowego. W sumie to już blisko 3,8 mln

  • Dodano: 2021-04-08 09:15

Projekt ożywienia w nowej roli zabytkowego dworca kolejowego w Pyskowicach otrzymał właśnie kolejne wsparcie. Tym razem chodzi o 1.872.256,87 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WSL)na dalszą część prac, po zakończeniu prowadzonej obecnie termomodernizacji. Z kolei aktualnie realizowany etap korzysta z pomocy w łącznej kwocie 1.887.609,12 zł.

Z uwagi na znaczne koszty przedsięwzięcie podzielono na etapy. W pierwszej kolejności miasto Pyskowice przystąpiło do modernizacji zabytkowej, pochodzącej z końca XIX wieku, nieruchomości. Inwestycja obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej, drzwiowej oraz źródła ciepła na gazowe, modernizację instalacji grzewczej i założenie systemu fotowoltaicznego. Wykonawcą jest firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, która w ubiegłym roku wygrała przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Całość prac w tym etapie ma kosztować 7.341.410,58 zł. Projekt posiada dofinansowanie w kwocie 1.688. 913,44 zł z RPO WSL, a z budżetu państwa w wysokości 198 695,68 zł.

Prace modernizacyjne to wstęp do dalszych działań. Program funkcjonalno – użytkowy przewiduje, że w skład centrum wejdą kawiarnia internetowa, biblioteka/mediateka, sale dydaktyczne i konferencyjne. Wydzielona zostanie sala „koncertowa", sala ćwiczeń np. do zajęć jogi lub baletu oraz sala warsztatów rękodzielniczych. Wpleciona zostanie również funkcja obsługi podróżnych w postaci niewielkiej poczekalni z automatami biletowymi, dostępnej całą dobę. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Samorząd Pyskowic właśnie uzyskał dotację na kontynuowanie prac w przyszłości. Kwota 1.872.256,87 zł z listy rezerwowej RPO WSL może zostać przeznaczona na rewitalizację dawnego dworca pod kątem aktywizacji społecznej, gospodarczej i kulturalnej tej części miasta.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.