Wiadomości z Pyskowic

Katarzyna Szota – Eksner Liderką Równości w Śląskiem

  • Dodano: 2022-04-05 06:15, aktualizacja: 2022-04-04 21:29

Katarzyna Szota – Eksner, związana z Pyskowicami aktywistka, działająca m.in. na rzecz kobiet, została laureatką plebiscytu na 16 regionalnych Liderek Równości. W województwie śląskim ten tytuł przypadł właśnie jej.

Wydarzenie zorganizowała Ambasada Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Stowarzyszenie Kongres Kobiet, we współpracy z British Council i magazynem Forbes Women, który sprawował patronat medialny. Przedstawiciele organizatorów tworzyli skład sędziowski, który wybierał laureatki. Plebiscyt zwieńczyła gala, która odbyła się w Warszawie 26 marca 2022 br. gromadząc 16 Liderek Równości i trzy ogólnopolskie Liderki Równego Biznesu.

Uczestniczki konkursu organizują wydarzenia i szkolenia antydyskryminacyjne, aktywizują zawodowo inne kobiety, przeciwdziałają wykluczeniu osób ze społeczności LGBT+, osób z niepełnosprawnościami, migrantów i działają na rzecz wyrównania płac kobiet i mężczyzn za taką samą pracę. Są wśród nich badaczki herstorii i edukatorki, prawniczki, sołtyski, założycielki stowarzyszeń i organizacji kobiecych. Warunkiem udziału było osobiste zgłaszanie kandydatek. W ten sposób zebrano ponad 100 kandydatur, w tym około 20 proc. z małych miejscowości ,o liczbie mieszkańców poniżej 20 tysięcy.

„Wspólnie z Kongresem Kobiet i Forbes Women stworzyliśmy tę nagrodę, aby uhonorować osiągnięcia lokalnych liderek. Szczególnie ważne jest to, że projekt wyróżnia kobiety ze wszystkich województw w Polsce, zarówno z terenów miejskich jak i wiejskich. Laureatki to kobiety, które inicjują zmianę i pomagają tworzyć lepszą rzeczywistość dla przyszłych pokoleń” – podkreśliła ambasador Anna Clunes, cytowana w komunikacie podsumowującym plebiscyt.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również