Wiadomości z Pyskowic

Internetowi oszuści nie odpuszczają

  • Dodano: 2021-04-30 09:30

Znane oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp okazało się nieznane 38-letniemu mieszkańcowi gminy Wielowieś. Wczoraj zawiadomił on pyskowickich policjantów o kradzieży 4 tys. zł z konta bankowego. Dane autoryzujące przekazał oszustom, wpisując je w podesłanym mu przez „kupującego” linku. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Wielokrotnie już informowaliśmy o tej metodzie. Przypominamy i przestrzegamy na przykładzie kolejnego przypadku z naszego rejonu.

Na czym to oszustwo polega?

  • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
  • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.
  • Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, pozbywamy się władania naszym kontem bankowym - przejmuje je grupa przestępcza.

Tak było w przypadku pokrzywdzonego 38-latka, na którego koncie przestępcy zaciągnęli kredyt w wysokości 4 tys. zł, po czym dokonali przelewu.

- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku - przekazuje gliwicka policja.

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw

Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie czy nawet Policję i „oferują pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomościach informują, że otrzymali wiadomość z banku, po czym przesyłają link... do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

Komentarze (1)    dodaj »

  • prawnik.one

    Należy pamiętać, że każda transakcja wykonana na naszym koncie bez naszej zgody to transakcja nieautoryzowana i to bank ponosi za nią odpowiedzialność. Zgodnie art.46 ustawy o usługach płatniczych bank ma 48h na zwrot środków. W prawnik.one od lat specjalizujemy się w tego typu sprawach, nasi specjaliści z zakresu prawa bankowe wygrali już nie jeden spór z bankami, to pokazuje, że pieniądze można odzyskać. Trzeba walczyć o swoje i się nie poddawać, my w Prawnik.One wiemy to doskonale...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również