Wiadomości z Pyskowic

Internetowi oszuści nie odpuszczają

  • Dodano: 2021-04-30 09:30

Znane oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp okazało się nieznane 38-letniemu mieszkańcowi gminy Wielowieś. Wczoraj zawiadomił on pyskowickich policjantów o kradzieży 4 tys. zł z konta bankowego. Dane autoryzujące przekazał oszustom, wpisując je w podesłanym mu przez „kupującego” linku. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Wielokrotnie już informowaliśmy o tej metodzie. Przypominamy i przestrzegamy na przykładzie kolejnego przypadku z naszego rejonu.

Na czym to oszustwo polega?

  • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
  • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.
  • Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, pozbywamy się władania naszym kontem bankowym - przejmuje je grupa przestępcza.

Tak było w przypadku pokrzywdzonego 38-latka, na którego koncie przestępcy zaciągnęli kredyt w wysokości 4 tys. zł, po czym dokonali przelewu.

- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku - przekazuje gliwicka policja.

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw

Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie czy nawet Policję i „oferują pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomościach informują, że otrzymali wiadomość z banku, po czym przesyłają link... do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • prawnik.one

    Należy pamiętać, że każda transakcja wykonana na naszym koncie bez naszej zgody to transakcja nieautoryzowana i to bank ponosi za nią odpowiedzialność. Zgodnie art.46 ustawy o usługach płatniczych bank ma 48h na zwrot środków. W prawnik.one od lat specjalizujemy się w tego typu sprawach, nasi specjaliści z zakresu prawa bankowe wygrali już nie jeden spór z bankami, to pokazuje, że pieniądze można odzyskać. Trzeba walczyć o swoje i się nie poddawać, my w Prawnik.One wiemy to doskonale...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.