Wiadomości z Pyskowic

ELENA pomoże w termomodernizacji. Pyskowice biorą udział w programie

  • Dodano: 2023-02-21 07:00, aktualizacja: 2023-02-20 18:37

Pyskowice są jedną z 16 gmin, które wezmą udział w prowadzonym przez Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolię programie "ELENA” European Local Assistance Facility. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków komunalnych.

Pyskowice biorą udział w "ELENA"

W listopadzie 2022 r. GZM podpisała trzyletni kontrakt do programu „ELENA” z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, na ok.2 mln zł dotacji. Są to środki pochodzące z Unii Europejskiej, w ramach Programu Horyzont 2020.

Metropolia jako lider projektu wraz z 16 samorządami przygotuje dokumentację niezbędną do przygotowania przyszłych inwestycji. Ich realizacja ma służyć poprawie efektywności energetycznej w budynkach komunalnych wielorodzinnych oraz redukcji emisji CO2 co najmniej o 30 proc. w porównaniu do poziomu wyjściowego. Warunkiem udziału w projekcie są gwarancje samorządów dotyczące realizacji opracowanych projektów.

Gminy otrzymają wsparcie w zakresie doradztwa oraz wykonywania i przygotowania opracowań technicznych, a potem pomoc przy przygotowaniu wniosków o środki finansowe z źródeł zewnętrznych na realizację przyszłych inwestycji. Pyskowice zgłosiły trzy budynki będące wyłączną własnością miasta, położone przy ulicy: Kardynała Stefana Wyszyńskiego 34, Gen. Wł. Sikorskiego 45-45A i Gen. Władysława Sikorskiego 45B-45C.

W projekcie oprócz Pyskowic uczestniczą: Będzin, Bieruń, Bytom, Czeladź, Chorzów, Katowice, Piekary Śląskie, Radzionków, Rudziniec, Siewierz, Świerklaniec, Sośnicowice, Tarnowskie Góry, Tychy oraz Zbrosławice.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również