Wiadomości z Pyskowic

Dwa programy dla opiekunów osoby niepełnosprawnej. Uwaga – krótkie terminy!

  • Dodano: 2021-10-18 10:30

Rusza nabór wniosków do ministerialnych programów "Opieka wytchnieniowa” i „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” z terminem realizacji w przyszłym roku. Zgłoszenia zbiera również pyskowicki OPS. Uwaga opiekunowie i osoby niepełnosprawne – przyjmowane są tylko do 20 października.

Pomoc z programu opieki wytchnieniowej skierowana jest do rodziców lub opiekunów wymagających wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Z kolei program asystencki zapewnia wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym:

  • dzieciom do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  • osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności:
    • o stopniu znacznym 
    • o stopniu umiarkowanym
    • traktowane na równi do wyżej wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).

Aby skorzystać z tej formy pomocy należy zgłosić się osobiście do Ośrodka Pomocy w Pyskowicach lub zadzwonić - 32 233 23 55 lub 519 511 991. Wnioski należy złożyć do 20 października.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również