Wiadomości z Pyskowic

Czyste Powietrze Plus. Do uzyskania nawet 40 tys. zł

  • Dodano: 2022-07-19 06:30, aktualizacja: 2022-07-18 18:16

Właściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na wymianę pieców i ocieplenie domów w ramach nowej wersji programu Czyste Powietrze Plus. Można już składać wnioski.

Dotychczas termomodernizacja domu i wymiana źródła ciepła w programie "Czyste powietrze" rozliczane są dopiero po zrealizowaniu inwestycji. Od 15 lipca część wnioskujących może liczyć na to, że połowa maksymalnej przyznanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacji zostanie wypłacona wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem prac. Ze ścieżki prefinansowania w "Czystym Powietrzu" będą mogli skorzystać beneficjenci kwalifikujący się w programie do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania.

Chodzi o właścicieli domów, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi do 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Drugą grupą beneficjentów są właściciele domów, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł na osobę oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Te dwie grupy w  Czystym Powietrzu Plus będą mogły otrzymać też o 10 tys. wyższą maksymalną kwotę dotacji. Wnioskowanie o dofinansowanie z prefinansowaniem będzie możliwe wyłącznie dla nowych osób przystępujących do programu Czyste Powietrze – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warunkiem wypłaty do 50 proc. dotacji wcześniej jest załączenie do wniosku o dofinansowanie umowy z wykonawcą na konkretne prace. W ramach inwestycji możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Umowy będzie można dołączyć od razu przy składaniu wniosku lub później przy jego uzupełnieniu, ale jest na to tylko 10 dni roboczych, licząc od dnia otrzymania wezwania przez wnioskodawcę.

Prefinansowanie nie trafi bezpośrednio do właściciela domu, lecz na konto wykonawcy inwestycji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również