Wiadomości z Pyskowic

Coraz bliżej do bezpłatnego in vitro dla mieszkańców Pyskowic

  • Dodano: 2022-02-10 10:00

Samorząd Pyskowic odpowiadając na oczekiwania mieszkańców planuje jeszcze w tym roku zaoferować zainteresowanym finansowanie zabiegów in vitro. Właśnie na tej drodze wykonano duży krok. Gotowy jest Program Polityki Zdrowotnej„Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Pyskowic”, który stanowi podstawę uruchomienia pomocy. Na jego realizację zabezpieczono środki w budżecie na 2022.

Metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest jedną z metod wspomagania reprodukcji

Aktualnie jedyną szansą jest leczenie komercyjne, na co nie stać wielu par. W obliczu zmniejszającego się przyrostu naturalnego, na co wpływa m.in. niewielka dzietność, inwestycja w prorodzinny program, którego celem jest wzrost urodzeń dzieci, jest bardzo wskazana. Niepłodność niesie też ze sobą wiele problemów zdrowotnych i społecznych: depresję, zaburzenia nerwicowe, zmniejszenia produktywności zawodowej i wiele innych.

In vitro dla mieszkańców Pyskowic

Dlatego samorząd Pyskowic, w związku z sygnałami mieszkańców o potrzebie dofinansowania leczenia in vitro, w ubiegłym roku podjął działania w tym zakresie. Właśnie zmierzają one do szczęśliwego finału. Przygotowano Program Polityki Zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Pyskowic”, którego celem jest zapewnienie leczenia niepłodności metodami wspomaganej reprodukcji. Określa on m.in. standardy postępowania i procedury medyczne, które obowiązywać będą beneficjentów wsparcia.

Program wymaga zaopiniowania przez Agencję Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie. W dalszym toku potrzebna jest uchwała rady miejskiej, a po jej przyjęciu przyjdzie kolej na wyłonienie wykonawcy. Po dopięciu tych elementów chętne pary z Pyskowic będą mogły skorzystać z dofinansowania.

W tegorocznym budżecie miasta na pomoc zabezpieczono kwotę 40.000 zł. Realizację programu przewidziano na cztery najbliższe lata.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również