Wiadomości z Pyskowic

Co 2021 rok przyniósł Pyskowicom? Podsumowanie ubiegłego roku

  • Dodano: 2022-01-03 10:15

Urząd Miasta w Pyskowicach opublikował komunikat skierowany do mieszkańców, który podsumowuje ubiegły rok 2021. Cała treść komunikatu poniżej.

Podsumowanie 2021 roku w Pyskowicach

Za nami 2021 rok, kolejny trudny, kolejny z koronawirusem. Ale już u drzwi stoi nowy, wraz z nadzieją na odmianę i przyjście lepszego jutra. A my podsumowujemy to co udało się osiągnąć w minionych 12 miesiącach i dzielimy się planami na przyszłość.

Mimo problemów związanych z epidemią, które odbiły się również na sytuacji finansowej samorządów, udało się sporo zrobić, by w naszym mieście mieszkało się wygodniej, a pyskowiczanom żyło lepiej. Przypomnijmy najważniejsze z tych rzeczy.

Dużo zmieniło się w wyglądzie ulic i podwórek. Za sprawą remontów, na wielu drogach osiedlowych pojawiła się nowa nawierzchnia, chodniki, parkingi. Trzy zadania zasługują na wyróżnienie. Po modernizacji kolejnych odcinków niemal w całości odnowiono chodniki wokół rynku. Ważna, zwłaszcza dla mieszkańców części południowej, była przebudowa skrzyżowania ulic Sikorskiego – Powstańców Śląskich. Gmina wspólnie z Powiatem Gliwickim, który jest właścicielem drogi, wybudowała ścieżkę rowerową, pobocza, wygodniejszy zjazd. I wreszcie modernizacja ul. Wrzosowej, na którą czekali rolnicy i działkowcy.

Mamy świadomość, że w opinii wielu z Państwa poprawę układu drogowego przeprowadzamy zbyt wolno, ale działamy na miarę możliwości finansowych, a przyspieszamy gdy udaje się uzyskać wsparcie z programów rządowych. I tak stanie się właśnie w przyszłym roku i kolejnych 2 latach. Do realizacji wejdzie dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych przebudowa ul. kard. S. Wyszyńskiego od obwodnicy do ul. Wyzwolenia, a środki z Polskiego Ładu zapewnią kontynuowanie prac w ciągu aż do skrzyżowania ul. Mickiewicza z obwodnicą Pyskowic. Zaplanowaliśmy w przyszłorocznym budżecie kompleksowy remont ul. Wiejskiej i Młyńskiej w Dzierżnie oraz budowę ul. Czeremchy.

Nie zapominamy też o innych wymagających remontu drogach. Samorząd Pyskowic stara się o wsparcie na modernizację ul. Szopena, Kazimierza Wielkiego z włączeniem w Lokalną, pozytywną ocenę na poziomie Województwa uzyskał projekt modernizacji ul. Sikorskiego – tutaj czekamy na decyzję o wysokości dofinansowania tego zadania. Przebudowa mostu na ul. Powstańców Śląskich realizowana będzie z Powiatem Gliwickim, jak również budowa chodnika na ul. Gliwickiej wraz z oświetleniem w stronę stacji Orlen.

W mijającym roku wykonaliśmy również mały krok na drodze ku lepszemu, czystszemu powietrzu. W północnej części miasta zakończono następną część modernizacji sieci ciepłowniczej, miejski program dopłat do ekologicznych źródeł ciepła przełożył się na likwidację kolejnych kopcących pieców. Dalszym etapem będzie termomodernizacja hali sportowej i siedziby Szkoły Podstawowej nr 3, na którą przeznaczona zostanie pomoc z Polskiego Ładu. Jednocześnie staramy się o 40 mln zł na kompleksową rozbudowę sieci ciepłowniczej.

Na rozwój składają się nie tylko inwestycje w lepsze drogi czy powietrze wolne od smogu, ale również zwiększanie atrakcyjności miasta jako przestrzeni wypoczynku. Samorząd Pyskowic nie traci z oczu i tej kwestii. W mijającym roku przybyło miejsc do spędzania czasu wolnego – pojawiła się siłownia zewnętrzna w Dzierżnie, pojawił się nowy plac zabaw w rejonie ul. Poziomkowej, który miasto zrealizowało w partnerstwie z Dom100.eu, dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym powstał minipark sensoryczny wraz z parkingiem obok MOKiS-u. Udało się zamontować monitoring we wszystkich pyskowickich szkołach. Miejski Żłobek wzbogacił się o własny plac zabaw.

W okresie wakacji nie było miejsca na nudę. Zajęcia i wyjazdy organizowane przez MOKiS, Centrum Pomocy Rodzinie, Wydział Spraw Społecznych i Sportu Urzędu Miejskiego oraz Stowarzyszenie „Ludzie Miasta” odbywały się niemal każdego dnia. A jeżeli już o organizacjach pozarządowych mowa, a w nich tkwi największy potencjał miasta i dzięki ich zaangażowaniu możemy ciągle odkrywać, budować uczyć się nowych rzeczy– mieszkańcy naszego miasta mogli skorzystać z autorskich projektów kulturalnych i sportowych organizowanych przez Stację Pyskowice, Klub Żeglarski Maytur oraz zawsze biegnących po coś lub dla kogoś naszych pyskowickich Night Runnersów.

Mimo ograniczeń narzuconych warunkami pandemii nie był to również rok stracony dla sportu i kultury. Doskonale radzili sobie nasi futsaliści triumfy odnosili zawodnicy pyskowickiego klubu taekwondo, młodzież i dzieci rozwijały swoje talenty w sekcjach innych dyscyplin sportowych.

Powody do zadowolenia mieli również miłośnicy kultury. Wakacyjne „okienko” w obostrzeniach Miejski Ośrodek Kultury i Sportu wypełnił koncertami przy fontannie, spektaklami teatralnymi, imprezami integracyjnymi. Do pracy wróciły sekcje Amatorskiego Ruchu Artystycznego, na powrót otwarło się Centrum Wystawiennicze. Sezon imprez plenerowych zakończyliśmy wydarzeniem zorganizowanym przez Wydział Kultury i Promocji w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - „Smaki dziedzictwa”. Były regionalne potrawy, śląska muzyka, koncert w świątyni ewangelickiej, byli nawet wikingowie. A na zakończenie roku fani dziejów naszego miasta otrzymali kolejny prezent – drugi tom „Rocznika Miasta Pyskowice”.

Już niebawem ofertę kulturalną zwłaszcza dla południowej części Pyskowic wzbogaci Stacja Kultury, czyli centrum aktywności twórczej, które powstaje w dawnym dworcu kolejowym. W 2021 r. wykonaliśmy na tej drodze olbrzymi krok - w dwanaście miesięcy budowa doszła do stanu surowego zamkniętego. Inwestycja niemal w całości zostanie sfinansowana ze środków zewnętrznych, a już pozyskana pomoc przekroczyła kwotę 10 mln zł.

Przypomnijmy, że sprawność w pozyskiwaniu dotacji przełożyła się na wysokie miejsce w zestawieniu udzielonej pomocy unijnej w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wysokość pozyskanego wsparcia w przeliczeniu na mieszkańca stawia Pyskowice na drugim miejscu w podregionie, przed ośrodkami aglomeracyjnymi jak Zabrze czy Gliwice!

O wszystkich wydarzeniach, osiągnięciach, imprezach informowaliśmy na bieżąco w lokalnych, samorządowych wydawnictwach oraz mediach lokalnych. Mieszkańcy mogli o nich przeczytać na stronie www.pyskowice.pl, oficjalnym fanpage www.facebook.com/GminaPyskowice/, w „Przeglądzie Pyskowickim” i na łamach „Nowin Gliwickich”, usłyszeć w Radiu Silesia, a obejrzeć na kanale telewizji TVT Rybnik. Państwa szczególnej uwadze polecamy coroczny „Raport o stanie Gminy Pyskowice”.

Drodzy Mieszkańcy, szczęścia, zdrowia i udanych planów w nowym roku! - czytamy w komunikacie UM Pyskowice.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również