Wiadomości z Pyskowic

Centrum przesiadkowe w Pyskowicach gotowe

  • Dodano: 2020-01-21 13:15

Pod koniec grudnia ub. r. nastąpiło zakończenie prac na Centrum Przesiadkowym na placu kard. Stefana Wyszyńskiego w Pyskowicach.

Komunikacja miejska na Centrum Przesiadkowym zostanie przywrócona 1 lutego br. Obecnie trwa ostatni etap uzgodnień z ZTM w sprawie rozkładów jazdy autobusów. Za sprawą Centrum Przesiadkowego pasażerowie w komfortowych warunkach będą mogli oczekiwać na transport oraz znacznie szybciej przesiadać się pomiędzy różnymi środkami lokomocji.

Celem tej inwestycji było zintegrowanie środków komunikacji miejskiej z parkingami dla samochodów osobowych, komunikacją publiczną, komunikacją prywatną (mikrobusy, taxi, przewoźnicy) oraz z infrastrukturą rowerową. W obszarze przebudowy istniejącej zatoki autobusowej powstały dwa perony autobusowe, ciągi piesze, wiaty autobusowe, wiaty ze stojakami na rowery, stacje naprawy rowerów, toaleta miejska oraz infrastruktura towarzysząca (m.in. kosze na śmieci, ławki, donice, gabloty, nasadzenia i zieleń miejska). Cały plac uzyskał nowe oświetlenie. Modernizowane ulice uzyskały nawierzchnię asfaltową, główny plac został wyłożony kostką granitową. W ulicach została wykonana kanalizacja deszczowa, a PWiK Sp. z o. o. z Gliwic wymieniło fragmenty sieci wodociągowej. Chodniki w obrębie centrum uzyskały nawierzchnię z płytek granitowych.

Przebudowa i zmiana organizacji ruchu placu kard. Stefana Wyszyńskiego była podyktowana nie tylko względami estetycznymi, ale również komfortem podróżujących, a co najważniejsze mieszkańców tego placu, gdzie autobusy w czasie przerw postojowych stały na włączonych silnikach często przez kilkadziesiąt minut.

Dla podróżnych, chcących skorzystać z komunikacji publicznej, przy ul. Poniatowskiego w sąsiedztwie Centrum Przesiadkowego, wybudowano parking typu P&R dla samochodów osobowych.

Na budowę zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w rejonie placu Kard. Stefana Wyszyńskiego, nasze miasto pozyskało dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności na 2019 rok oraz z budżetu państwa z kontraktu terytorialnego. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia była wyłoniona w drodze przetargu   firma „Drogomax" Sp. z o. o. z Tarnowskich Gór. Koszt realizacji zadania wyniósł 4.833.915,20 zł, a łączna wartość dofinansowania wyniosła 4.209.755,56 zł.

Mamy wielką nadzieję, że będziecie Państwo zadowoleni z funkcjonowania Centrum. Równocześnie jeszcze raz przepraszamy wszystkich mieszkańców, a szczególnie osoby zamieszkałe w okolicy placu kard. Stefana Wyszyńskiego za wszystkie utrudnienia i dziękujemy za cierpliwość.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również